Hijyenin Sağlık Açısından Önemi

Hijyen nedir?

 

Sağlıklı bir yaşam için bulunduğunuz ortamın hijyeni çok önemlidir. HİJYEN denildiğinde akla sadece temizlik değil bakteri ve mikroplardan kurtulmak anlamına gelmelidir. Bulunduğunuz ortamdaki bakteri ve mikroplar insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Hijyen eğitimi çocuklara anne, baba ve öğretmenler tarafından verilmelidir. Hijyen sadece bulunduğunuz ortamın değil kullanılan eşyalarında hijyeninin sağlanması gerekir.

 

Bulunduğunuz ortamın temizliğinin sadece gözle görünen kirlerden arındırılması hijyen değildir. Hijyeni sağlamak için antibakteriyel dezenfektanlar kullanılmalı ve bakteri ve virüslerin imha edilmesi sağlanmalıdır.

Ortam hijyeni kadar insan vücudunun hijyenide sağlanmalıdır. Özellikle eller bakteri barındırma açısından müsait olduğundan yemeklerden önce mutlaka antibakteriyel el sabunları ile iyice temizlenmelidir. Sadece yemek öncesi ile kalmayıp sık sık temizliği yapılıp hijyeni sağlanmalıdır.

Evde hijyenin sağlanması için hijyen kuralları konulmalıdır. Yemekten önce eller bol köpüklü yıkanacak , yemekten sonra da dişler fırçalanacak , meyveler yıkamadan yenmeyecek ve tuvalet sonrası eller sabunla yıkanacak  vb. olarak evinizde hijyeni getirecek kurallar koyabilirsiniz.

El yıkama hijyen açısından çok önemlidir.

El yıkama tekniği :

Eller sabunlanmadan önce su ile temizlenmelidir. Sonrasında sabunla iyice köpürtülür. En az 20 saniye sabunla ovulur. Parmak araları iyice sabunlanmalıdır. Bileklerde içine alınarak sabunlanma işlemine devam edilmelidir. Eller sabunlandıktan sonra bol su ile iyice durulanmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Hijyenin Sağlık Açısından Önemi (2 Yorum)

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Çoğunlukla mantardan olur, ancak baktırmanız daha sağlıklı olur.

  2. Dış kulakta kuru kaşıntı neden kaynaklanır.Kaşıntı sürekli olmuyor ara ara oluyor sebebini soruyorum.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740