Himalaya Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

HİMALAYA TUZU

Himalaya tuzu, himalaya dağındaki mağaralarda bulunan , içeriğinde faydalı mineralleri barındıran , kristal şeklinde tuzdur. Doktorlar tarafından başta astım hastaları ve diğer hastalıklarda önerilen bir tuzdur. Himalaya mağaralarında, oluşumu milyonlarca yıl süren , günümüzde farklı şekillerde tüketime sunulan kristalleşmiş bir tuzdur. Çoğunlukla aktarlarda bulunan himalaya tuzu, suyla veya yemeklerlere katılıp tüketilebilir.

Himalaya tuzu lambası

Günümüzde kullanımı çok yaygın olan himalaya tuzu lambası , özellikle astım ve kronik akciğer hastaları için kullanıma sunulmuştur. Himalaya tuzu içine yerleştirilmiş olan lambanın ısı yayarak himalaya tuzunun odanın içerisinde dağılmasını ve daha etkili olmasını sağlar. Himalaya tuzu lambası, evdeki havayı iyonlar sayesinde mikroplardan arındırır. Özellikle kalabalık ortamlarda havaya yayılan zararlı mikroorganizmaların temizlenmesini sağlar. Evcil hayvan besleyen kişilerin kullanması gereken ürünlerin en başında gelir. Evcil hayvanların tüylerinde barınan bakterilerin yayılmasını önler. Havadaki bakteri içeren tozları etkisiz hale getirerek vücudumuza zararlarını önler. Günümüz şartlarında kullanılan cep telefonları , internet sinyalleri, uydu sinyalleri ve elektronik aletlerin yaymış olduğu radyasyonu en aza indirir. Himalaya tuzu lambası ruhsal dengeyi sağlar ve sinirlilik , stres hali, heyecan ve uykusuzluk gibi sendromları rahatlatır. Astım, nefes darlığı ve bronşit gibi hastalıkların belirtilerini azaltır. Vücuda zindelik verir yorgunluğu ve halsizliği önler.

Himalaya tuzu kullanımı

Himalaya tuzu yiyeceklerde ve yemeklerde kullanılabilir. Ancak yemek pişerken değil , piştikten sonra atınız. Çünkü aşırı sıcaktan himalaya tuzunun içerisindeki mineraller kaybolur. Himalaya tuzu anında erimeyen kristal şeklinde olduğu için bir kaç gün önceden belirli miktarda suyun içinde bekletilerek erimesi sağlanır. Daha sonra elde edilen tuzlu suyu yemeklere ve yiyeceklere katabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek bir husus; himalaya tuzu diğer sofra tuzlarından çok daha keskin olduğu için çok az miktarda kullanılması gerekir.

Himalaya tuzu burun temizliği için kullanılabilir. Suyun içinde eritilmiş himalaya tuzunu ılık su ile çak az miktarda karıştırarak enjektör yardımı veya bütün pompası ile buruna sıkılır. Burundaki zararlı bakterileri ve enfeksiyona neden olan virüsleri temizleyerek sinüzit ve grip gibi hastalıklar önlenmiş olur.

Himalaya tuzu kürü

Himalaya tuzunu bir su dolu pet şişenin içine bir miktar katıp eriterek elde edilen himalaya tuzlu sudan sabah akşam 1 çay kaşığı içilmelidir. Kalp hastalıkları, dolaşım bozukluğu, sindirim sistemi hastalıkları, romatizma, eklem ağrıları ve migren hastalıkları bulunan kişiler himalaya tuzu kürü uygulayabilirler.

Himalaya tuzu zayıflatır mı?

Himalaya tuzunun zayıflattığı yönde söylentiler vardır. Ancak himalaya tuzunun zayıflatıcı özelliği henüz kanıtlanmamıştır.

Gerçek Himalaya tuzunun özellikleri

Gerçek himalaya tuzu normal sofra tuzundan daha keskindir. Dilinizi değdirdiğinizde çok keskin bir tuz tadı almış olmanız gerekir. Himalaya tuzu kristal haldedir. Tuzlara bakıldığında içerisi parlak ve berrak olmalıdır.

Himalaya tuzunun faydaları

Tansiyon

Kalp hastalıkları

Astım ve koah (kronik akciğer hastalığı)

Bronşit

Grip, soğuk algınlığı ve öksürük

Migren ve diğer baş ağrıları

Romatizmal ağrılar

Kireçlenme ve eklem ağrıları

Şeker hastalığı

Kemik erimesi

Himalaya tuzunun cilde faydaları

Ciltteki lekeler: himalaya tuzunun içerisindeki mineraller cildin renk tonunu açarak lekelerin belirginliğini azaltır.

Siğiller: sigiller üzerine günde 2 defa sürülerek siğillerin çoğalmasını ve büyümesini önler.

Egzama ve sedef: sedef ve egzama olan bölgelere himalaya tuzu ile elde ettiğiniz sudan sürerek zamanla iyileşme sağlanır.

Mantar: bakterilerin neden olduğu ciltteki mantar enfeksiyonunun belirtilerinin azalmasını sağlar. Kaşıntı ve kızarıklığı önler. Zarar görmüş derinin bütünleşmesini sağlar.

Alerji: allerjiden kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntıya sürülebilir. Kızarık olan bölgelere sabah akşam sürerek derinin canlanmasını ve kızarıklığın azalmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740