Hindiba Bitkisinin Faydaları

Hindiba Bitkisi

Hindiba bitkisi ülkemizde yetişebilen , 1 metre boya ulaşabilen gövdesi tüylü yapraklarından ve köklerinden faydalanılan bir bitkidir. Yaprakları salatalarda , kökleri ise lif kaynağı olarak kullanılır. Kurutulmuş kökleri yüksek oranda lif içerir. Diyette yardımcı ve bağırsakları rahatlatıcıdır.

Hindiba bitkisinin faydaları nelerdir?

Hindiba kökleri yüksek miktarda lif içerdiğinden zayıflamaya yardımcı olarak kullanılabilir. Ayrıca şeker hastalığında şeker dengesini sağlamak için kullanılır. Hindiba köklerinin içerisinde bulunan lifler bağırsaklarda şişerek tokluk hissi verir ve vücudun doğal şeker ihtiyacını karşılar. Zayıflamak isteyen kişilerde lif kaynağı olarak kullanılabilir.

Hindiba yaprakları safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında rahatlatıcı etki gösterebilir. Karaciğer fonksiyonlarını arttırarak karaciğer çalışmasını düzenler. Safra kesesinden safra salgısını artırarak sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Bağırsakları zararlı maddelerden temizleyerek ishal ve kabızlık sendromlarını azaltır.

Karaciğer hastalıklarından koruyucu özelliği bulunmaktadır. Karaciğerin kanı daha sağlıklı bir şekilde temizlenmesini sağlar. Kandaki zararlı toksinlerin karaciğer tarafından temizlenmesi sayesinde bu zararlı toksinlerin hücrelere zararını önler.

Mide rahatsızlıklarına kullanılabilir. Mide bakterilerini azaltarak midede yanma , ağrı ve ekşime oluşmasını engeller.

İdrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.  İdrar yollarını zararlı bakterilerden temizleyerek enfeksiyon oluşmasını önler.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740