Hint Kınası Nedir? Cilde Zararlı mıdır?

Hint kınası nedir ?

Hindistan bölgesinde yetişen kına ağacı yapraklarının  kurutulması ve öğütülmesi ile toz halinde elde edilir.

Çok eski yıllardan beri kullanımı mevcuttur. Kına, gelenekleri farklı toplumlarda farklı usülleri ile devam eder. Ülkemizde ise kına gecesi ve gelin kınası olarak gelenek sürdürülmektedir.

Hint kınası piyasada çoğunlukla tüp içerisinde hazır halde bulunur. Farklı desenlerde ve figürlerde cilde uygulanır. Özellikle genç kızların en çok tercih ettiği makyaj ürünleri arasındadır.

Hint kınası ile normal kına arasındaki fark

Hint kınası ile normal kına arasında hiçbir fark yoktur. Sadece kına ağacının cinsi değişkenlik gösterebilir. Hint kınası Hindistan kökenli olup mehndi ismi ile bilinir. Diğer kına Arabistan kökenli olup henna ismi ile bilinir. Ağaçlar yaşadıkları bölgeye uyum sağladığından görünümleri ve genetik yapısı farklı olabilir. Sonuçta ikisi de kına ağacıdır. Hindistan’da elde edilen kınaya Hint kınası, Arabistan’da elde edilen kınaya ülkemizde sadece kına denmektedir.

hint-kinasii

Kına ve kullanım alanları

Kına eskilerden beri saçlara sürülür veya yakılır da denebilir. Saç dökülmesine iyi geldiği ve saçları beslediği düşünülmektedir. Saç rengini değiştirmek için boya yerine kullanılır. Ayrıca saç diplerinde oluşan yara enfeksiyonlarına ve kepeklenme sorununa iyi gelmektedir. Kına sürekli saçlara uygulandığında saç dökülmesi ve saçların kırılması azalır. Sürekli kına yakılan saçlar daha canlı ve yumuşak olur.

Kınanın rengi normalde yeşile yakındır ancak sürüldüğünde kızıl renge boyar. Hindistan’da çoğunlukla bayanların saçları kınalıdır. Eskiden kalma gelenekleri halen devam ettirmektedirler.

Ayaklarda mantar hastalığı oluştuğunda kına yakılır. Kınanın içerisindeki minareler ayak derisinin bakımını ve onarımını yapar. Tahrip olmuş ve incelmiş derinin kalınlaşmasını sağlar.

El ve ayak tırnaklarında mantar oluşmasını önlemek için ve oluşmuş olan mantarın iyileşmesi için kullanılabilir. Kına bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesini sağlar. Mantar olan tırnağa kına yakmadan önce, tırnak iyice küçültülmeli ve inceltilmelidir. Bu sayede kına daha etkili olur. Tırnak mantarı kolay iyileşen bir tırnak hastalığı değildir. Tırnak yeniden kesildiğinde tekrar kına yakılmalıdır. Tırnak iyileşene kadar bu işleme sabırla devam edin. Tırnak mantarının tam olarak iyileşmesi 5 veya 6 ay sürebilir.

Antibakteriyel özelliği bulunan kına, vücutta oluşan sivilcelere karşı sürülebilir. Mikropların oluşturduğu sivilcelerin iyileşmesini ve cildin onarılmasını sağlar. Yüzde çıkan sivilceler için de uygulanabilir ancak görünüm açısından kimse kullanmak istemeyebilir.

Uyuz böceğinin neden olduğu cilt üzerindeki kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi sorunların giderilmesinde kullanılabilir. Kına, uyuz böceğinin cilde temas etmesini önler.

hint-kinasi

 

Kına cilde zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde kına yakılması uygun değildir. Alerjik reaksiyon gösterdiğinde bebeğe zararlı olabilir.

Kına zararlı değildir. Sadece alerjik reaksiyona neden olabilir. Piyasada satılan kınaların içerisinde kimyasal maddeler olabilir. Kullanıma hazır olarak satılan kınaların içerisinde koruyu kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasallara karşı alerjisi bulunan kişilerde ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir.

Kına cilde uygulamadan önce kolunuza küçük bir alerji testi yapmanız gerekir. Parmak ucu kadar noktaya kına sürüp, 5 dakika bekledikten sonra kınayı cildinize uygulayın. Eğer kolunuzda herhangi bir kaşıntı, kızarıklık ve kabarma oluştuysa cildinizin kınaya karşı alerjisi var demektir.

Aynı şekilde saçlara kına yakılırken saç dibinde küçük bir kısıma sürün ve bekleyin. Herhangi bir sorun yoksa kınayı sürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740