Hint Yağı

Hint yağı nedir?

Hint yağı, hint bitkisinin tohumlarından sıkılarak elde edilen bir yağdır. Diğer isimleri; dedemende, Hint baklası, kene tohumu ve hint çiçeğidir. Latince adı ricinus communis tir. Tropikal iklim bitkisi olan hint, boyu 10 metreye kadar çıkabilen , daha çok Hindistan ve Afrika da yaşayan bir bitkidir. Ülkemizde yetiştirilmektedir. Ancak ülkemizdeki boyları 3 metreyi geçmemektedir.

Hint yağı nasıl elde edilir?

Hint yağı , Hint bitkisinin tohumlarından sıkılarak elde edilir. Hint yağının tohumları zehirli olabilmektedir. Yenildiği takdirde kusma, düşük tansiyon ve kanlı ishal zehirlenme belirtileridir.

Hint yağının faydaları

Hint yağı genellikle cilt besleyici ve saç sağlığı için kullanılmaktadır. İçeriğindeki vitaminler sayesinde saçları besler ve dökülmelere karşı güçlendirir. Saçkıran için doğal tedavi yöntemi olabilir.

Hint yağı antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde yaraya kullanılabilir. Yara yerine bir kaç damla hint yağı damlatılarak mikroplardan arındırılmış olur. Ayrıca nemlendirici özelliği sayesinde yara yerinin çabuk iyileşmesini sağlar.

Kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Ancak kullanılacak doz kişinin kendi tarafından değilde ilgili uzman tarafından belirlenmesi gerekir. Çünkü Hint yağı zehirlidir. Fazla içildiği takdirde zehirlenme olabilir. Zehirlenme belirtileri düşük tansiyon , bulantı, kusma ve ishaldir. Çok fazla içildiğinde ölümle sonuçlanabilir.

Hint yağı seyrek çıkan kaşları güçlendirir. Düzenli hint yağı kullanımında seyrek çıkan kaşlar ve sakallar gürleşir.

Hint yağı ağrıyan bölgeye sürülebilir. Özellikle eklem ağrılarında oldukça etkilidir. Diz ağrılarına masaj yaparak sürüldüğünde ciddi rahatlama sağlar. Romatizmal ağrılar ve baş ağrılarına tavsiye edilir.

Nemlendirici etkisi ile ellerde ve ciltte kullanılabilir. Özellikle tırnak eti kenarlarını nemlendirmek ve deri kalkmasını önlemek için idealdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740