Hipofiz Bezi Tümörü Nedir?

Hipofiz Bezi Tümörü Nedir?

Beynin tabanında olan, fasulye büyüklüğünde kemik bir yapının içerisinde bulunan salgı bezine hipofiz bezi denir. Bir diğer ismi de “Pitüiter bez”dir. Hipofiz bezinin salgıladığı hormonlar anne sütünü oluşturan ve büyüme, gelişme hormonlarıdır. Hipofiz bezinin hormonlarının salgısı kemik gelişmesi, cinsel gelişim, kas gelişimi gibi çok önemli fonksiyonların sağlıklı çalışmasını sağlar.

Hipofiz Bezinin Görevleri

Metabolizma düzenleyicisi olan tiroid bezini etkiler. Kan basıncını ve vücudun stresini dengeler. Kadınlarda adet döngüsünü düzene sokmasının yanında, erkek testislerinde ya da kadın yumurtalıklarında, yumurta üretimini sağlar. Kol ve bacak kemiklerinin uzamasını sağlarken, omurga ve kafatasının kemiklerini kalınlaştırır. Kadınlarda doğum sonrası süt üretimini uyaran prolaktin salgısı erkeklerde de görülür. Cilt pigmentini düzenler. Bu saydıklarımız ön hipofiz lobunun görevleridir. Arka hipofiz lobundan bahsedecek olursak, görevlerini doğum esnasında rahimin daralmasını uyarmak ve vücudun susuz kalmaması için, böbrekler tarafından suyun emilimini arttırması olarak sıralayabiliriz.

Hipofiz Bezi Tümörünün Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz bezi tümörünün oluşumuna nadiren genetik faktörler gösterilirken, nedeni bilinmeyen çevresel faktörlerin de sebep olduğu söylenmektedir.Genellikle başın arka kısmında hissedilen ağrı yaygın belirtilerindendir.

Beynin hemen altında yer alan hipofiz bezi tümöründen kaynaklanan ağrı burnun iç kısımlarında da hissedilebilir. Görmeyi sağlayan sinirleri etkilediğinden, görme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Hipofiz bezi tümörü kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de hormonal dengeyi bozduğundan, cinsel iktidarsızlığı ortaya çıkartabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda ruhsal durum bozukluklarına sebep olabilirken, nedeni bilinmeyen yorgunluk hissi de uyandırabilir. Bazen geçici, bazen de kalıcı kısırlık baş gösterebilir.

Hipofiz bezi tümörü için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. İlk önce tümör olup olmadığını anlamak için aktif izlem yapılır. Ardından vücudun hormon salgılama sorununa karşı hormon tedavisi uygulanır. Sonra ilaç tedavisiyle tümör ortadan kaldırılamazsa, cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740