Hızlı Kilo Vermek Zararlı mı?

Hızlı zayıflamak

Günümüzde toplumsal sorunlardan olan obezitenin önlenmesi için çeşitli önlemler zamanında alınmadığı müddetçe her 10 kişiden 1 inde obezite sorunu yaşanabilir. Bir çok kişi fazla kiloları ile nasıl baş edeceğini düşünür. Aslında yapılması gereken çok basittir. Düzenli ve dengeli beslenmek ve egzersizler.

Kişideki beslenme düzeni dengeli olduğunda önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Aşırı yemekten ziyade porsiyonlar küçültülüp öğün çoğaltılabilir.

Dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda oluşan fazla kiloları hızlı bir şekilde vermek için çok az beslenilerek çok ağır sporlar ve egzersizler yapılmaktadır. Hızlı kilo vermek için sadece protein içeren besinler ile beslenmek vücutta kas yıkımına neden olabilir. Vücut metabolizmasının düzeninin sağlanması ve enerji üretiminin artması için karbonhidratlar önemlidir.

Sağlıklı kilo vermek

Sağlıklı kilo vermek için sağlıksız ve yetersiz beslenmek yerine günlük ihtiyaç kadar, sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir. Spor ve egzersiz hayatımızın bir parçası olmalıdır. Gün içerisinde yapılacak olan 30 dakikalık egzersiz ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olabilir.

Kilo kaybı kişinin vücut kitle endeksine orantılı bir şekilde olmalıdır. Obezite rahatsızlığı olan kişilerin haftalık 2 kilo vermeleri idealdir. Fazla kilolu olan kişiler haftada 1 kilodan fazla verdiğinde kas yıkımı gerçekleşebilir. Vücutta kas yıkımı oluştuğunda ve bu kas yıkımı hayatı önem taşıyan organların zayıflamasına neden olduğunda bir çok sağlık problemi oluşabilir.

hızlı kilo vermek

Hızlı kilo vermek zararlı mıdır?

Hızlı kilo vermek tabi ki zararlıdır. Hızlı kilo vermenin vücutta ne gibi kötü sonuçlara neden olacağını şöyle sıralayabiliriz;

Enerji kaybı

Vücutta enerji üretiminde büyük rol oynayan karbonhidratlar yeterli miktarda alınmadığında vücutta enerji azalır ve yaşam kalitesi düşer. Ayrıca vücuda karbonhidrat alınmadığında yağ yakımının yani sıra kas erimesi de meydana gelir. Vücuttaki kaslar eridiğinde sürekli halsizlik ve güçsüzlük oluşur. Böylece egzersiz ve spor yapmaktan uzak kalabilir ve hatta çok fazla hareketsiz kalarak metabolizmanın iyice yavaşlamasına neden olabilirsiniz.

Çok sıkı bir diyet yaparak adeta kendinize kötülük yapmış olabilirsiniz. Vücuda besin alımı kısıtlandığında yeterince vitamin alamayan vücut az enerji gerektiren işleri dahi yaparken zorlanır. Hatta karbonhidrat eksikliğinden dolayı vücudun güçsüz düşmesi ile bayılmalar görülebilmektedir. Yetersiz beslenmekten dolayı gün içerisinde vücutta güçsüzlük ile birlikte titreme görülebilir.

Kas yıkımı

Kaslar vücudun gerekli olan faaliyetini yerine getirmesi için hareket mekanizmasının önemli unsurudur. Vücuttaki kaslar bünyesinde başta protein ve enerji barındırırlar. Vücuda alınan besinlerin yetersizliği halinde vücut metabolizması kasları parçalar ve vücudun diğer ihtiyaçları için kullanır.

Kas yıkımı, yetersiz beslenme sonucunda vücutta görülmesi mümkün olan olaylar arasındadır. Ancak bu durumu en az kayıp ile bitirmek önemlidir. Diyet programları ile yağların erimesi ve bunun yanı sıra kas erimesi de meydana gelir.

Vücuttaki çizgili kasların erimesi ile halsizlik ve yorgunluk belirtileri görülür. Ayrıca güçsüzlük ve enerji kaybı oluşur. Düz kasların erimesi ile sindirim sistemi zayıflar. Sindirim istemi zayıfladığında çeşitli sindirim bozuklukları beraberinde gelir.

En önemlisi hayati önem taşıyan organların hızlı bir şekilde erimesidir. Kalp kaslarının erimesi halinde kalp atışlarında zayıflık ve buna bağlı damar tıkanıklığı oluşabilir. Ayrıca kalp ve tansiyon hastalığı riski artar.

Hayati önem taşıyan diğer organımız karaciğer ise hızlı zayıflama sonucunda çalışma fonksiyonlarında ciddi bozulmalar meydana gelir. Karaciğer fonksiyonlarının bozulması halinde başka hastalık belirtileri ortaya çıkabilir.

Tekrar kilo almak

Vücuttaki fazla kilolar hızlı bir şekilde vücuttan atıldığında ciddi bir denge kaybı oluşur. Diyette kilolar verilir ancak diyetten uzaklaşıldığı anda hızlı verilen kilolar hızlı bir şekilde vücuda geri döner. Vücut kısa zamanda kaybettiği kiloları hemen yerine koymak isteyecektir. Verilen kiloları geri almamak için aynı kiloda en az 2 ay kalınması ve kilonun korunması gerekir.

zayiflamak-guzeldir

Hızlı kilo vermenin diğer olumsuz sonuçları:

Hızlı kilo verdiğinizde vücut kendini toparlayamaz ve vücutta sarkmalar oluşur. Bu da kötü görünüme yol açar.Ayrıca;

Saç dökülmesi

Tırnaklarda güçsüzlük

Yorgunluk ve halsizlik

Gözlerde görme bozukluğu

Düşük seyreden kan şekeri

Odaklanma problemi

Ruh halinde değişiklik (sinirlilik)

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740