Horlama Nedenleri ve Tedavisi

Horlama nedenleri

Horlama üst solunum yolundaki daralmadan kaynaklanan çıkan sese denir. Horlama boğaz kaslarının yeterince gergin olmayışından kaynaklanabilir. Bademciklerin normalden büyük olması horlama sebebidir. Geniz eti problemi olan kişiler horlamaya yatkındır. Fazla kilolu insanlar oksijene fazla ihtiyaç duyduklarından nefes alma daha hızlı olur ve horlamaya sebep olabilir. Aşırı alkol alan kişilerde derin ve fazla uyku uyuduklarından horlama problemi oluşabilir.

 

Horlama çevrenizdekileri ve sosyal hayatınızı etkileyen bir sorundur. Ciddi bir sorun olmamakla beraber kişinin alay konusu olması ve istenmeyen kişi olmasına sebep olur.

Aşırı horlama ve tıkayıcı tipte horlama uyku apnesine neden olabilir. Uyku apnesinde yüksek sesli horlama sırasında nefesin 7-8 saniye kadar kesilmesidir. Gece boyunca sık sık uyku apnesine yakalanan kişiler horlama probleminin giderilmesi için mutlaka doktora görünmelidir.

Horlama problemi yaşayan kişilerin çoğunun fazla kilolu olduğu gözlemlenmiştir. Kilo problemini geride bırakan kişilerin horlama problemini de geride bıraktığı görülmektedir.

Horlamadan nasıl kurtulabiliriz?

Horlama problemi olan kişiler öncelikle horlamanın nedenini araştırmalıdır. Yastık ve yatak size uygun olması önemlidir. Horlayan kişilerin gece yatmadan önce uykuya neden olan ilaçları almamaları gerekir. Uyumadan evvel yenilen yemekler horlamaya neden olabileceğinden uykudan önce yemek yemekten kaçınılmalıdır. Horlayan kişilerin uyumaya yakın saatlerde alkol almaları horlama problemini ortaya çıkarır. Aşırı yorgunluk ve derin uyku horlamaya sebep olacağından aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740