Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu

 

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda hissedilen özellikle geceleri artan insana sıkıntı ve rahatsızlık verici ağrılardır. Bacaklarda ağrı , yanma , uyuşma , karıncalanma gibi durumlar görülür. Belli bir süre hareketsiz kalan bacaklarda ağrı ve huzursuzluk hissi oluşmaya başlar. Kişi hareket etme ihtiyacı duyar. Uyku dalmada güçlük yaşanır. Uyuduktan sonra bacaklardaki huzursuzluk kişiyi uykudan edebilir.

 

Vücutta B12 eksikliği , kansızlık  ve şeker hastalığı olanlarda daha çok görülür. Genetik olarak anne ve babadan çocuklara miras kalma ihtimali yarı yarıya dır. Bu hastalığının romatizma ağrıları ile benzerliği bulunmaktadır. Bunu anlamanın  tek sebebi huzursuz bacak sendromunun hareket ettikten sonra rahatlamasıdır.

Huzursuz bacak sendromu için kullanılan ilaçlar hastayı oldukça rahatlatır. Ancak tedavi etmez. Öncelikle bu hastalığın nedeni araştırılmalıdır. Hastada B12 eksikliğine bakılır. Eksiklik varsa giderilmeye çalışılır. Kansızlık varsa ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılır.

Bacakların sıcak tutulması ağrıların hafiflemesini sağlar. Hareketsiz kalan bacakların üzerine sıcak su torbası uygulayarak ağrı hafifletilir. Diğer yöntem ayaklara hafif masaj yaparak rahatlama sağlanır. Masaj mentollü ağrı kesici kremler ile yapılırsa ağrı oldukça hafifler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740