İftarda nasıl beslenilmeli?

İftarda beslenirken nelere dikkat edilmelidir?

Oruç, vücut sıhhati için oldukça önem taşır. Oruç tutmak vücutta sürekli faaliyet halinde bulunan organların dinlenmesini sağlar.

Günlerin uzun olması nedeniyle iftar ile sahur arasındaki saat farkı azdır. Bu yüzden iftarda ve sahurda beslenmeye dikkat edilmelidir. İftarda çok aşırı beslenildiğinde sahura kadar açlık hissi oluşması zordur. Bu yüzden sahurda yeterince beslenmek güçleşir.

Ramazan ayında ilk 10 gün beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Vücudun oruç düzenine alışması için bir kaç gün geçmelidir. Bir kaç gün sonra vücut metabolizması oruca uyum sağlar. Ramazan ayının ilk günlerinde iftarda aşırı beslenmek kilo almanıza neden olur. Vücut uzun süre aç kaldığında metabolizmayı yavaşlatır. Vücut metabolizması yavaşladığında aşırı beslenmek kilo almaya neden olur.

İftarda yapılan yanlışlar

İftar sofrasına oturduğunuzda gün içinde ortalama 16-17 saat boyunca boş kalan midenizi hızlı bir şekilde doldurmaktan kaçının.

Çok fazla susuzluk çekiyorsanız orucunuzu hafif ılık su ile açınız. Soğuk su ile oruç açmak mide çalışma fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Soğuk su ile oruç açıldığında beslenme sonrası mide ağrısı, yanma, şişkinlik ve hazımsızlık oluşabilir.

İftarda oruç bozulduktan sonra çok fazla sıcak olmayan çorba içiniz. Boş mideye inen çok  sıcak çorba mideyi rahatsız eder ve düzenli çalışmasını engeller.

İftar sofrasında ilk besinimiz çorba olmalıdır. Çorba ile birlikte az miktarda pide yada ekmek yenilip ana yemeğe geçmeden önce bir süre beklenmelidir. Bu süre içerisinde 2 veya 3 dakika bulunduğunuz ortamda yürüyüş yapabilirsiniz. Böylece mide ve bağırsaklar beslenmeye hazırlıklı olurlar.

Günümüzde iftar ile sahur arasındaki mesafe kısa olduğundan iftarda uzun süre tok tutacak besinleri çok fazla tercih etmeyin. Sahur vakti geldiğinde iftar zamanı tokluk süresini uzatan besinlerden dolayı hala aç olunmayabilir. Bağırsaklarda dolgunluk hissi yaratan yüksek lifli gıdaları tercih etmeyin.

İftar ile sahur arasında süre  kısa olduğundan iftar sonrası abur cubur vb gıdalarla beslenmek sahurda tokluk hissi vererek doğru beslenmeyi engelleyeğinden çok fazla abur cubur tüketmeyin. Tatlıları iftardan yaklaşık 1 saat sonra tüketmeniz daha sağlıklı olur. İftar öncesi düşük olan kan şekeri yemek yendiğinde hızlı yükseliş göstermektedir. Yemekten hemen sonra yenilen tatlı kan şekerini daha fazla yükselterek rahatsızlık verebilir. İftardan sonra vücutta ağırlık hissi oluşabilir. Ayrıca halsizlik ve mide bulantısı oluşabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740