Ihlamurun Sağlığa Faydaları

IHLAMURUN FAYDALARI

Latince adı Tilia Cordota Miller dır. Haziran ve temmuz aylarında sarı beyaz çiçek açan ağaç türüdür. Çoğunlukla ormanlarda, park ve bahçelerde yetişir. Ülkemizde Anadolu’nun kuzeyinde yetişir.

 

Ihlamur çiçekleri ilkbaharda yapraksız olarak toplanarak serin bir yerde gölgede kurutulur. Kurutulmuş ıhlamur çiçekleri sıcak su ile demleyerek içilir.

Hoş bir tadı olan ıhlamurun insana ferahlık, yatıştırma ve uyku verici etkisi vardır. Çocuklarda kullanımı uygundur. Yatıştırıcı etkisi sayesinde bazı yaramaz ve hiperaktif çocukların ıhlamur çayından faydalanmaları önerilmiştir. Ayrıca ıhlamur papatya ile karıştırılarak elde edilen çay hiperaktif çocuklarda daha çok etkili olabilir.

Sıcak içilmesi durumunda terletici, idrar söktürücü ve öksürük semptomlarını tedavi edici etkisi vardır.Balgam sökücü ve göğüs yumuşatıcı etkisi ile diğer üst solunum yolu hastalıklarında kullanılabilir. Soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlarda etkilidir. vücuda direnç kazandırır. Grip ve soğuk algınlığının en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı ülkelerde sinirsel rahatsızlıkları olan ve yüksek tansiyon hastalarına önerilmektedir.

Ihlamur kabuklarından elde edilen çayın müshil etkisi vardır. Ayrıca safra salgılarını artırarak sindirim sistemini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bunun için 100 gram ıhlamur kabuğu 1 litre suda kaynatılarak günde 3-4 kez içilir.

Ihlamur yapraklarından hazırlanan banyonun ferahlatıcı, yorgunluk ve halsizlik giderici ve sinirsel durumlarda rahatlatıcı etkisi vardır. Saçlar yıkandığında güç, tazelik ve canlılık verir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740