İkiz Çocuklarda Kimlik Gelişimi

İkiz Çocuklarda Kimlik Gelişimi

            İkiz çocukları olan ebeveynler bebeklerinin kimliklerini nasıl geliştirecekleri konusunda tereddüt ederler. İkiz çocuklar birbirine gerek fiziksel gerekse çevresel faktörlerden de dolaylı olarak karakter olarak benzese de çocukların doğuştan gelen kendilerine özgü bir karakteri yok değildir. İkiz çocukları olan ebeveynler genelde iki çocukla ayrı ayrı ilgilenememekten de yakınırlar. Ayrıca kimlik gelişimi sırasında onları desteklemekte biraz kafaları karışır ancak buna destek olmak için basit önerilerimiz var.

            İlk olarak bebeklere çok yakın isimler vermektense farklı sesli isimler vermeniz daha faydalı olacaktır. Yakın isimler vermişseniz de bu öneri için geç değil; onlara lakaplar takabilirsiniz. Ayrıca çocukları birbirine karıştırmamak için aynı şekilde giydirmemeniz de daha iyi sonuçlar doğurabilir. Çocuklar ikiz olsalar da ikisi farklı iki birey, bunun bilincinde olun ve onlara da bu bilinci aşılayın. Başkalarının yanında onlara ‘ikizler’ demek yerine tek tek isimleriyle hitap edin. Onlarla ayrı ayrı zaman geçirmeye de çalışın. Onların birbirleri olmadan yaşayamayacağını düşündürtmeyin. Doğum günü geldiğinde farklı iki pasta ve farklı hediyeler alabilirsiniz mesela. 
Bunların yanında kısa bir zaman dilimi için de olsa birbirlerinden ayrı zaman geçirmeleri anne çocuk ve ya başka bir çocukla özgüvenli bir biçimde iletişime geçmeleri konusunda yardımcı olur ve aynı zamanda dil ve kişilikleri konusunda da yardımı dokunur. Çocukların sürekli ayrılmadan beraber olması durumunda dışa dönük karakterli olan çocuk daha dışa ve içe dönük karakterli olan çocuk daha içe dönük olabilir. 
Çocukları ayırma konularında tavsiyemizi verdik ancak onları birbirlerinden zorla ayırın da demiyoruz ki biri diğerinin nasıl olduğu endişesine düşmesin.

            İkiz çocuk sahibi olmak kimlik gelişimi açısından daha zor olsa da doğuştan bir arkadaşa sahip oldukları için aslında çok şanslılar. Birbirlerini yalnız hissetmezler ve bu onlara özgüven verir. Kimliklerinin gelişimi konusunda biraz destek verirseniz gerisini kendileri yapacaktır, merak etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

İkiz Çocuklarda Kimlik Gelişimi (1 Yorum)

  1. Hiç bir şey karşıdan göründüğü gibi değildir, ikiz çocuk büyütmek o kadar zor ki anlatamam, tek çocuk büyütmek gibi kolay değil, hele birde yaramaz olduklarını düşünün.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740