İlaç kullanırken nelere dikkat edilmeli!

agri-kesici-ilaclar

İlaç nedir?

İlaç, hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan bitkisel, hayvansal, mikroorganizma ve mineral kaynaklı sentetik veya yarı sentetik olan kimyasal maddelerdir. Kimyasal bir maddeyi ilaç yapan miktarıdır yani ilacın dozudur. ilacın insan üzerinde etkili olabilmesi ve olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için dozu belirlenmelidir. Böylece bu kimyasal maddeler ilaç olabilir. İlaç yüksek dozda alındığında zehire dönüşür, düşük dozda alındığında ise etki görülmez. Akılcı ilaç kullanımına örnek olarak bunu bunu söyleyebiliriz.

İlaç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

Öncelikle ve kesinlikle doktor ve eczacı tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmalıdır. Herhangi bir arkadaş tavsiyesi ile ilaç kullanılmaz. En fazla yapılan yanlışlardan biri de yakınındaki arkadaşına iyi gelen bir ilacı doktora ve eczacıya danışmadan kullanmaktır. Ya da kendi kullanıp “ben kullandım bana iyi geldi sende bundan al” diyerek kendi kullandığı bir ilacı arkadaşına önermektir.

Eczacınızdan telefonla ilaç siparişi vermekten kaçınılmalıdır. Birçok ilaç isim benzerliği nedeniyle yanlış kullanıldığı belirlenmiştir. İlaçların birçoğunun isimleri birbirine birbirine benzemektedir. Bu yüzden telefonla ilaç siparişi verilmemelidir.

Doktorunuz size herhangi bir ilaç önerdiğinde kullanmakta olduğunuz ilaç var ise doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Gebelik ve emzirme döneminde bazı ilaçların kullanımı anneye ve bebeğe zararlı olabilmektedir. Bu yüzden doktorunuz veya eczacınız size ilaç önerirken gebelik varsa veya emzirme döneminde iseniz doktorunuzu ve eczacınıza bilgilendiriniz.

İlaç kullanırken en fazla yapılan yanlışlardan biri de ilacı bölerek kullanmaktır. Bazı ilaçlar bölündüğünde etkisi azalabilir veya etkisi artabilir. Bu yüzden ilaçlar doktor veya eczacıya sorulmadan bölünmemelidir.

Su ile karıştırılan bazı özel ilaçlar haricinde ilaçlar susuz alınmamalıdır. Mümkünse bol su ile kullanılmalıdır.

Kesinlikle çocukların karşısında ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü çocuklarda merak uyandırabileceğinden sizin ilacınızı kullanmak isteyebilir veya sizin görmediğiniz bir zamanda sizin ilacınızı kullanabilir. Bu yüzden kesinlikle çocukların karşısında ilaç kullanmayın. İlaçlar çocukların ulaşamayacağı yerlerde olmalıdır.

İlaçlar yüksek ısıya ve güneş ışınına maruz bırakılmamalıdır. İlaçlar 25° yi aşmayan oda sıcaklığında ve güneş görmeyen ortamlarda saklanmalıdır.

İlaç blisterinden çıkarıldığında bekletilmeden tüketilmelidir.

İlaç kullanırken son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanılmamalıdır.

Süt, asitli içecekler, kahve, kolalı içecekler, meyve suyu ve alkollü içecekler ile birlikte ilaç kullanılmamalıdır.

En doğru ilaç kullanma pozisyonu oturur durumdayken kullanılmasıdır.

Eczanelerden alınan ve cepte taşınan ilaç kaplarına ilaçlar konulduğunda çok fazla bekletilmelidir. İlaçların dış kısmı koruyucu madde ile kaplıdır, ancak yinede blisterinden veya ambalajından çıkarılan ilaçlar çok zaman geçmeden içilmelidir.

Kutusu boşalan bir ilacın yerine farklı bir ilaç konulmamalıdır. Unutulması durumunda kutunun üzerindeki ilaç göz önünde bulundurarak tüketilir ve yan etkilere neden olabilir.

Kullanılmayan ve evde bulunan ilaçlar doktora ve eczacıya danışarak imha edilmelidir.

Bazı ilaçların yan etkilerinde ruhsal bozukluklar belirti gösterebilmektedir. Bu yüzden yakınlarınızı ve arkadaşlarınızı ilaç kullandığımız konusunda bilgilendiriniz.

Bazı ilaçların aç karnına veya tok karnına alınması önemlidir Bu yüzden ilaç alırken eczacınızdan sizi bilgilendirmesini isteyiniz.

İlaç kullanırken saat aralıklarına ve düzenli kullanımı dikkat edilmelidir. Örneğin bir antibiyotiğin vücuttaki etkisi 12 saat sonra sona ermektedir. Bu yüzden 12 saat sonra 1 adet daha alınmalıdır antibiyotikler dahil olmak olmak üzere kronik hastalık için kullanılan ilaçlar saatinde ve düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaç kullanımında en çok yapılan yanlışlardan biri ilaç kullanım saatinin gece saatlerinde denk gelmesiyle ilacın erken veya geç alınmasıdır. İlaçlar düzenli kullanıldığında fayda veren maddelerdir. Bu yüzden gerekirse gece saatine denk gelen ilaçlar için alarm kurulmalı ve ilaç saatinde alınmalıdır.

İlaçları belirtilen süre kadar kullanınız. Geçici hastalık için kullanılan ilaçlar hastalığın semptomları azaldığında kesilmemelidir. Şikayetlerin azalması ilacın kesileceği anlamına gelmez. Bu yüzden size verilen süre içerisinde ilaçları düzenli kullanınız.

Kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlar doktora danışılmadan kesilmemelidir veya azaltılmamalıdır.

Grip gibi virüslerin neden olduğu bir hastalıkta antibiyotik kullanımı vücuttaki bakterilere karşı direnç kazandıracağından bu tür hastalıklarda size verilen ilaçların dışında gereksiz yere antibiyotik kullanmayınız. Doktorunuzun önerisi dışında antibiyotik kullanmayınız.

Doktorunuz size ilaç önerirken önceden kullandığınız ve sizde yan etki yapan ilaçları doktorunuza söyleyiniz.

Son olarak basit rahatsızlıklarda ve ilaçsız tedavi edilecek durumlarda ilaç kullanılmaması daha doğrudur. Hastalığın neden olduğu etkenleri tespit etmek ve bunlardan korunmak sizi ilaç kullanmaktan kurtaracaktır.

Unutulmamalıdırki çok fazla ilaç kullanımı değil, doğru ilaç kullanımı size faydalı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740