İlaçların bitkiler ve meyveler ile etkileşimi

greyfurt-ile-birlikte-ilac-kullanmayin

İlaç etkileşimi

İlaç, hastalık döneminde kullanılan kimyasal maddelerdir. Bitkiler ise sentetik olarak kullanılmaktadır. Bitkisel ürünler yüzlerce bileşik taşırlar ve düşük düzeylerde bulundukları için saflaştırılmaları zordur. Bitkisel ürünleri kalite kontrollerini yapmak ve dayanıklılık süresini arttırmak zordur.

Bitkisel ürünler toplama yöntemi, kurutma işlemi, paketleme ve depolama yöntemlerinden kolayca etkilenir. Bitkisel kaynaklı ilaçların günümüz tıbbında tedavi özelliği öngörülmemiş ve yan etkilerine daha fazla rastlanmıştır. Bitkilerin gözle görülemeyecek şekilde küf oluşturması ve böceklenmesi sıkça görülmektedir.

Bitkiler ilaçlar ile kullanıldığında ilaçların etkisini azaltabilir veya arttırabilir, ve hatta ilaç zehirlenmesine neden olabilir. Herkes tarafından bilinmeyen Bu gerçek gün yüzüne çıkmalıdır. Çünkü kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlar ile birlikte beraberinde alternatif tıp ürünü olan bitkisel yöntemleri başvuranlar oldukça artmıştır.

Hangi bitki hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Yüksek tansiyon için ilaç kullananlar, meyan kökü kullanırken dikkat etmelidir. Çünkü meyan kökü vücutta sodyum tutulmasına neden olarak kan basıncını yani tansiyonu artırabilir. Bu nedenle tansiyon hastaları meyan kökünü dikkatli kullanmalıdır.

Sarı kantaronun kurutulmuş bitkisi ve yağı birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Sarı kantaronun bir özelliği de kişiyi rahatlatıcı etki göstermesidir. Sarı kantaron yağı veya bitkisi kullanıldığında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de güneş ışınlarından korunmaktır. Çünkü sarı kantaron bitkisi insan vücudunun güneş ışığına duyarlılığını arttırır. Sarı kantaron bitkisi, güneş ışığına duyarlılığı artıran tansiyon ilaçları, tetrasiklin içerikli antibiyotikler ve naproksen sodyum içeren ağrı kesiciler ile birlikte alınmamalıdır. Bitkinin kendisi de aynı yetkileri gösterdiğinden ilaçların etkisinde şiddetlenme görülebilmektedir. Ayrıca astım kalp hastalığı olanlar, depresyon tedavisi görenler ve AIDS hastalığı bulunanlar ve tedavi görenler sarı kantaron bitkisini kullanması önerilmez.

Japon eriği diye bilinen ginkgo biloba vücutta damar açıcı özelliğe sahip olduğu için hafıza kaybının giderilmesinde ve alzheimer hastalığında kullanılmaktadır. Ancak hafıza kaybı ve alzheimer hastalığı için kullanılan ilaçlar ile beraber ginkgo biloba kullanılması ilaçların etkisini azaltabilir. Ayrıca tansiyon düşürücü etkisi olduğundan yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar ile beraber alındığında tansiyonun ciddi oranda düşmesine neden olabilir. Aspirin ve türevleri ile birlikte alındığında kanama riskini arttırabilir.

sarimsak-ve-zencefl-ile-ilac-kullanimi

Sarımsak da aynı şekilde diğer kan kan sulandırıcı ve tansiyon ilaçları da birlikte kullanıldığında kanama riskini arttırmaktadır. Aspirin ve benzeri ilaçlar ile birlikte kullanılması önerilmez.

Greyfurt ilaçlar ile en fazla etkileşimi olan bir meyvedir. Birçok ilaç grubu kullanırken beraberinde greyfurt kullanılmamalıdır. Çünkü greyfurt ile birlikte ilaç kullanımında ilaçların etkisini azaltabilir veya ciddi derecede arttırabilir. Bu bu durumda ilaç zehirlenmesi ortaya ortaya çıkabilir greyfurt ile birlikte tansiyon ilaçları, depresyon ilaçları, epilepsi ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, alerji ilaçları grip ve soğuk algınlığı ilaçları, kalp ve damar sağlığı için kullanılan ilaçlar birlikte kullanılmamalıdır.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ıspanak, maydanoz, tere, dereotu, brokoli, karnabahar ve marul kullanırken dikkatli olmalıdır. Çünkü bu sebzelerde K ve E vitamini bulunmaktadır.

Tetrasiklin grubu antibiyotikler en hassas antibiyotiklerdir. Bu ilaçları kullanırken marul, maydanoz, roka ve brokoli tüketilmemelidir. Bu sebzeler tetrasiklin grubu antibiyotiklerin etkisinin azaltabilir.

Acı biber kullanımı mide kan akış hızını arttırarak mideyi korur. Aspirin alkol ve diğer asit içeren içecekler ile birlikte acı biber kullanımı önerilmemektedir. Aspirin içeriğindeki madde sonuçta bir asit olduğundan hızlı kan akışında mideye zarar verebilir ve mide kanaması oluşturabilir.

Antidepresan ilaçlarla birlikte aynı etkiye sahip olan şerbetçi otu, kedi otu, melisa (oğul otu) ve mavi çarkıfelek (passiflora) isimli bitkiler birlikte kullanılmamalıdır.

Panax ginseng ve ginseng içeren ilaçlar ve vitaminler, sürekli kullanılmakta olan şeker ilacı, tansiyon ilacı ve aspirin benzeri ağrı kesiciler ile birlikte kullanıldığında bu ilaçların etkisini arttırarak tansiyon düşüklüğü ve şeker düşüklüğüne neden olmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740