İlaçsız Trigliserit Düşürme

İlaçsız Trigliserit Düşürmenin 5 yolu

 

Kandaki yağ oranı olarak bilinen trigliserit, fazla çıktığında damar tıkanıklığına yol açan tehlikeli bir durumdur. İlaçla tedavi edilmesi mümkün olmakla beraber, işin asıl can alıcı tarafı, trigliserit oluşturan besinlerin tüketilmemesi ve bilinçli bir diyet programının uygulanmasıdır.

Bir sağlık kurumuna gittiğinizde ileri yaşlardaki belirli şikayetlerde hem kolesterol hem de kan yağı -trigliserit oranını kontrol edecektir. Eğer 200 mg/L üzerinde bir değer ile karşılaşırsa hemen bunu düşürmek için ilaç verecek ve size diyet önerecektir. Diyet programı uygulamak zor gelirse sürekli ilaç almak zorunda kalacaksınız. Ama bir de ilaç kullanmadan düşürmenin bazı yolları vardır. Bu makalede İlaçsız Trigliserit Düşürmenin 5 yolu üzerinde durulacaktır.

 

1.

En önemlisi sağlıklı beslenmek. Tatlı vb. yiyeceklerden biraz uzak durun,  hem kilo almazsınız hemde kolesterol ve trigliserit değerleriniz normal kalır.

 

2.

blank

Trigliserit düşürmenin en iyi yolu, karbonhidrat azaltmak hatta hiç yememektir. Doğal meyveler sebzeler tüketilebilir. Trigliserit seviyenizi azaltmaya yardımcı olmak için genellikle karbonhidratları azaltmalısınız. Karbonhidratları tamamen diyetinizden çıkarmaya çalışmamalısınız, çünkü bu, kalp hastalığı dahil olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabilir. Karbonhidratlardan deyince; beyaz un, irmik beyaz pirinç, beyaz ekmek ve tüm makarna çeşitleridir.

 

3.

 

Karbonhidrat azaltmak da yeterli değildir, yanı sıra lif takviyesi gerekir. Lif karbonhidratların düşmanıdır. Lif miktarı günlük olarak 30 gramla sınırlı olabilir. Takviye olarak günde 2-3 Litre su içiniz.

 

4.

 

Trans yağların zararları herkesçe biliniyor, trigliserit hastalarının baş düşmanı trans yağlardır. Onlarsız da yaşayabilirsiniz. Trans yağları hayatınızdan çıkarın. Sosis salam sucuk tüketmeyin. Pizza hamburger gibi leziz besinleri diyet menünüzden eksik edin. İlla ki yağdan vazgeçememeyecekseniz zeytin yağı kanola yağı tercih edin.

 

blank

 

5.

 

Omega yağ asitlerini biz insanlar üretemiyoruz ama bunlara ihtiyacımız vardır. Kaynaklarımız ise balık , ton balık alabalık somon ve uskumru balıklarıdır. Ek olarak omega yağ takviyesini hap olarak da alabilirsiniz. Sigara  içeriğindeki katran, trans yağlarla birleşince damarları daha kolay tıkayabiliyor. En zararlı alışkanlıklardır, özellikle 40 yaşın üzeri çok dikkatli olmalıdır. Bu zevklerden feragat etmeniz ve sağlığınızı yeniden kazanmanız gerekiyor. Yapılacak son şey kaldı o da egzersiz! Yaşınıza göre, hafif ama sürekli egzersizler yapın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740