İlk Yüz Nakli Ne Zaman Yapıldı?

ilk-yuz-nakli

İlk Yüz Nakli Ne Zaman Yapıldı?

Dünyadaki ilk yüz nakli 2005 yılında Fransa’da yapıldı. Isabelle Dinoire adındaki pittbul saldırısı sonucu yüzü hasar gören kadına yapılan bu yüz nakli, parçalı yüz naklidir. Dünyanın ilk bütün surata yapılan yüz nakli 2010 yılında İspanya’da yapılmıştır. Sağlık alanında büyük gelişme yaratan yüz naklinde önde gelen ülkeler Türkiye, Fransa, Amerika ve İspanya’dır.

Fransa

Dünyada ilk yüz nakli hastası olan Isabella’ya 15 saatlik operasyon sonrası burun, dudak ve çene nakli yapılmıştır. Organlar, beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastadan alınmıştır. 2008 yılında verdiği röportajda, başkasının yüzüne sahip olmanın çok zor bir durum olduğunu dile getirmiştir. Isabelle 2016 yılında kanser sebebiyle ölmüştür. Ölümünden sonra, kanserinin sebebini yüz nakline bağlayanlar olduğu için ölümü medyada yer etmiştir.

İspanya

İspanya’da vurulma sonucu yüzünü kaybeden bir adama 2010 yılında ilk kez tam yüz nakli yapılmıştır. Bu nakil göz pınarı ve göz kapaklarını bile kapsamıştır. Yüzün sağ tarafının yüzde 80’i, sol tarafınınsa yüzde 40’ı başarılı şekilde motor fonksiyonlarını göstermektedir. İspanya’da ameliyat olan hastanın güncel durumu ve adı ise bilinmemektedir.

Türkiye

2012 yılında Türkiye’de hem ilk parçalı yüz, hem de ilk tam yüz nakli yapılmıştır. Selahattin Özmen tarafından 20 yaşındaki Hatice Nergis’e yapılan yüz nakli 28 yaşında intihar eden bir kadın donörden alınmıştır. Hasta, yüz nakli sonrası 35 estetik ameliyat geçirmiştir. Nergis 2016 yılında şiddetli ağrılar sebebiyle hastaneye başvurmuştur.

Yine 2012 yılında Ömer Özkan ve ekibi tarafından 19 yaşındaki bebekken yangında yüzü yanan Uğur Acar’a, 39 yaşında ölen Ahmet Kaya’nın yüzü nakledilmiştir. Bu olay medyada büyük yer edinmiş ve hastanın durumunu tüm ülke gün gün televizyondan takip etmiştir.
2012’yi takip eden yıllarda Türkiye’de 5 yüz nakli daha yapılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740