İmumax burun spreyi nedir? Ne için kullanılır?

İmumax burun spreyi nedir?

İmumax burun spreyi doğal olarak burun tıkanıklığı açmak için kullanılan bir burun solüsyonudur. Çeşitli üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan burun tıkanıklığını doğal bir şekilde açar ve burunu bakteri ve virüs gibi yabancı mikroorganizmalardan temizler.

İmumax burun spreyi buruna sıkıldığında burun içinde bir film tabaka oluşturarak bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaları kendine çeker ve bu zararlı mikroorganizmaların vücuda girişini engeller. İmumax burun spreyi burun tıkanıklığında dekonjestan etki gösterir. Burun boşluğundaki burun tıkanıklığına neden olan sıvıyı kendi bünyesinde çekerek dışarıya atılmasını sağlar. Özellikle sinüzit gibi rahatsızlıkların neden olduğu burun tıkanıklığında etkili olmaktadır.

İmumax burun spreyi içeriği; Gliserol, hidroksipropil, selüloz, su, okaliptüs, biberiye, kekik ve nane yağı.

Biberiye ?
Kuş dili olarak da bilinen biberiye 50-100 cm boylarında çalı görünümlü ve yeşil yaprakları olan küçük bir bitkidir. Halk ilacı olarak birçok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır. Biberiye, dolaşım bozuklukları ve romatizmal ağrıların giderilmesinde yaygın olarak kullanılır. İmumax burun spreyinin içeriğinde bulunmasının sebebi burun içerisinde ağrıya neden olan etkenlerin azaltılması ve burun içerisindeki kan dolaşımının sağlanmasıdır.

Kekik ?
Kekik ülkemizde dağlarda ve kırlarda yetişen otsu bir bitkidir. Günümüzde baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Kekikten su buharı distilasyonu ile elde edilen yağ, soğuk algınlığı ve öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Ayrıca romatizmal ağrıların azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Antiseptik ve analjezik etkisi bulunduğundan bitkisel olarak ağrıların giderilmesinde ve mikropların öldürülmesinde yaygın bir şekilde kullanılır.

Okaliptüs ?
Okaliptüs ağacının yaprakları sağlık açısından kullanılır. Okaliptüs yapraklarından su buharı distilasyonu ile elde edilen yağ, uçucu etkisi sayesinde çeşitli üst solunum yolu hastalıklarında kullanılabilmektedir. Özellikle burun açıcı, balgam sökücü, solunum yolları antiseptiği ve ağız kokusunun giderilmesinde yaygın olarak kullanılır. Uçucu olması nedeniyle özellikle burun tıkanıklığının giderilmesinde fazlaca kullanılmaktadır. Keskin kokusu ve sıkılaştırıcı özelliği ile burun içindeki dokuları sıkılaştırarak burunun açılmasını sağlar.

Nane ?
Nane, kokulu otsu bir bitkidir. Sağlık açısından çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır. Kokusu uyarıcı ve serinletici özelliğe sahiptir. Ayrıca rahatlama amaçlı da nane kullanılabilir. Kurutulmuş nane yapraklarından elde edilen nane yağı soğuk algınlığı ve öksürük başta olmak üzere birçok sindirim rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Ayrıca ferahlatıcı etkisi sayesinde çeşitli hastalıklardan kaynaklanan burun tıkanıklığının giderilmesinde etkili olabilir. Antiseptik özelliği sayesinde burun içerisinde yer alan virüslerin etkisiz hale getirilmesini sağlar.

İmumax burun spreyi nasıl kullanılır?

İmumax burun spreyi her iki burun deliğine günde 3 defa 3 fıs püskürtülerek kullanılır. 12 yaş altı çocukların kullanması önerilmemektedir. 12 yaş ve üzeri çocuklarda, yetişkinlerde, hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilmektedir.

İmumax burun spreyi oda sıcaklığında saklanmalı ve buzdolabına konulmamalıdır.

İmumax burun spreyinin herhangi bir yan etkisi gözlemlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740