İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

İNGİLİZ KARBONATI

(SODYUM BİKARBONAT)

 

İngiliz karbonatı olarak bilinen sodyum bikarbonat , sodyum tuzlarından bir tanesidir. Günümüzde sodyum bikarbonat kullanımı yaygınlaşmış, hastalıktan temizliğe kadar her alanda kullanılmaktadır. Sağlık açısından fazla kullanılması , kimyasal bir madde olduğundan zararlı olabilir.

 

İngiliz karbonatının sağlığa faydaları

İngiliz karbonatının en çok tercih edilmesinin sebebi zayıflatıcı özelliği bulunmasıdır. Bu özelliği suyun alkali seviyesini artırarak oluşturmasıdır. Alkali seviyesi yüksek olan suyun zayıflatıcı etkisi vardır. Bir litre suya bir çay kaşığı kadar katılıp gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

İngiliz karbonatı iyi bir dezenfektan olduğundan diş temizliğinde kullanılabilir. Beyazlatma etkisi yoktur. Dişler fırçalandıktan sonra , nemli fırça İngiliz karbonatına bastırılarak tekrar fırçalanır. Dişleri parlatır ve dişlerdeki bakterileri temizler.

Ağızda oluşan yaralarda İngiliz karbonatı ile gargara yapılabilir. Antiseptik özelliği sayesinde yara enfeksiyonuna neden olan bakteri ve virüsleri temizler , yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Saç diplerindeki yaralarda İngiliz karbonatı ile hazırlanan suyla saçlar yıkanır. Bir başka yöntem İngiliz karbonatı bir miktar suya bol miktarda atılarak saç diplerine masaj yapılır. Masaj işleminden sonra  bir süre saçlı deride bekletilir. Amaç antiseptik özelliğinden faydalanmak , saçlı derideki kaşıntı ve kabuklanmaya neden olan faktörleri temizlemektir.

Mide şişkinliği ve gaz oluşumunu önlemek için İngiliz karbonatı ile hazırlanmış alkalisi yükseltilmiş sudan içilebilir. Mide bağırsak şikayetlerine iyi gelecektir.

Sodyum bikarbonatın diğer kullanım alanları

İngiliz karbonatı hijyen açısından önemlidir. Evlerde hijyeni sağlamak için kullanılabilir. İngiliz karbonatı ile hazırlanan suyla evinizdeki bütün eşyaları temizleyebilir ve hijyeni sağlayabilirsiniz.

Özellikle halılarda bakteri ve mikrop barındırma açısından müsait olduklarından halıları İngiliz karbonatı ile temizleyebilirsiniz. Kötü kokuları yok eder hijyen sağlar.

İngiliz karbonatı çamaşır yıkarken az miktarda çamaşır makinesine yada elbiselerin üzerine koyup yıkayabilirsiniz. Çamaşırların temiz kalmasını ve bakterilerin ve parazitlerin uzaklaşmasını sağlar.

Battaniyeler ve evde kullanılan diğer tekstil eşyalarında İngiliz karbonatı ile temizlenmesi sağlık ve hijyen açısından faydalı olacaktır.

Buzdolabındaki kötü yemek kokularını içerisine bir miktar İngiliz karbonatı koyarak yok edebilirsiniz.

Tuvalet ve banyo temizliğinde etkili temizlik ürünü olarak kullanılabilir. Toz halinde tuvalete ve banyoya dökülerek bir miktar su ve fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Gümüş kolye ve yüzük gibi eşyaların parlatılmasında kullanılabilir. Karbonat ile limonu karıştırıp ziynet eşyalarınızı ovabilirsiniz.

Kısaca söyleyecek olursak İngiliz karbonatı sağlık açısından kullanılacaksa suya karıştırılıp suyun alkalisi arttırılmalıdır. Direk olarak toz halinde alınmamalıdır. Karbonat zayıflatmaz ,suyun alkali seviyesini yükselttiği için su zayıflatır.

Sodyum bikarbonat hijyen açısından etkili bir maddedir. Her türlü temizlikte kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740