İngiliz Tuzu Ne İşe Yarar?

İNGİLİZ TUZU-EPSOM

(MAGNEZYUM SÜLFAT)

 

Halk arasında İngiliz tuzu diye bilinen magnezyum sülfat , günümüzde sağlık açısından birçok faydasından yararlanılmaktadır. Suda eriyebilen şeffaf görünümlü kimyasal bir maddedir. Önceleri tarımda daha çok verim almak için kullanılmıştır. Magnezyum sülfat İngiltere’de doğal kaynağı bulunduğundan adını buradan almıştır.

İngiliz tuzunun sağlığa faydaları:

İngiliz tuzu çoğunlukla böbrek ve safra taşlarını düşürmek amaçlı kullanılmaktadır. Safra taşının düşürülmesi çok kolay değildir. Böbrek taşlarının İngiliz tuzu sayesinde düşmesi sadece bir söylentiden ibarettir. Kanıtlanmış bir durum değildir.

İngiliz tuzu sonuçta kimyasal bir maddedir ve fazla içilmesi ve sürülmesi yan etkilere neden olabilir. İngiliz tuzunun kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Ama yan etkisi ishal sorunu yaratıyor olabilir.

İngiliz tuzu medikal ve kozmetik alanında kullanılabilir. Peeling , ciltteki ölü tabakayı temizleme ve kırışıklık giderme özellikleri sayesinde kozmetik sanayinde kullanımı uygundur.

İngiliz tuzunun faydaları kanıtlanmamıştır. Eskiden günümüze kadar bahçıvanlar tarafından kullanılmaktadır. Tavsiye üzerine İngiliz tuzu kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740