İnsülin Direnci Testi Nasıl Yapılır?

İnsülin direnci nedir?

 

İnsülin direnci, pankreastan salgılanan insülinin  hücreler tarafından kullanılmayıp kanda şeker birikmesi yapmasıdır. Yediğimiz besinlerdeki şeker , pankreasın insülin salgılaması ile bağırsaklardan kana karışır. Kana karışan glukoz (şeker), buradan hücrelere ulaştırılır. Hücreler tarafından kullanılamayan glukoz vücutta birikme yapar. Bu duruma insülin direnci denir.

İnsülin direnci bir hastalık değildir. Ancak önlem alınmazsa şeker hastalığına dönüşür. İnsülin direncinin belirtileri kilo alma , bayanlarda fazla kilolu bebek dünyaya getirme , yorgunluk ve çok uyumak gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerin olduğu kişiler mutlaka yılda bir defa insülin direnci testi yaptırmaları gerekir.

Fazla kilolu kişilerin “neden kilo veremiyorum” sorusuna yanıt vücuttaki insülin direnci olabilir. İnsülin direnci olan kişilerde kilo alımı gerçekleşebilir. Çünkü vücutta biriken şeker , yağa dönüşerek karın bölgesinde yağlanmaya neden olur. Karın bölgesinde biriken yağlar ileride kalp hastalığı , tansiyon ve kolesterol yükselmesine neden olabilir.

İnsülin direnci olan kişilerde yapılması gereken şeker diyeti ve spordur. Diyet yapmak vücutta şeker birikiminin önlenmesini , spor yapmak ise vücutta şekerden dolayı biriken yağların yakılmasını sağlar. Böylece ileri yaşlarda tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski azalır.

İnsülin direnci testi (HOMA-IR)nasıl yapılır ?

İnsülin direnci testi 10 saatlik açlık sonrasında yapılır. En müsait zaman sabah aç karına yapılmasıdır. Vücuttan alınacak kan ile insülin direnci ve kan şekeri ölçülür. Çıkan sonuçlar birbiri ile çarpılarak 405 e bölünür. Çıkan sonuç 2,5 üzerinde ise insülin direnci var demektir.Evolution of nutrition.eps

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740