İshal Nedenleri ve Tedavisi

İSHAL

İshal, günlük hayatımızda bizi zor duruma düşüren faktörlerden biridir. Amel ve diyare olarak ta adlandırılır. İshal vücutta sıvı kaybına yol açtığından yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik ve düşük bünyelerde ateş yapabilir. Genelde salgın şeklinde ve çeşitli rahatsızlıklardan dolayı belirti gösterir. Yenilen ve içilen gıdaların yeterince hijyenik olmayışı başlıca etkenlerdendir.

 

Dışkının çok fazla sıvı olması, sürekli ve aniden gelen tuvalet isteği, barsak hareketlerinin bozulması ve karın boşluğundan gelen tuhaf sesler ishal belirtisidir. Günde 3 veya 4 ten fazla sıvı dışkı yapılması ishal belirtisidir.

İSHAL NEDENLERİ

Yiyecek ve içecek dışında ishale neden olan faktörlerden bazıları soğuk algınlığı, barsak hareketlerini bozan bazı rahatsızlıklar ve antibiyotik gibi barsak bakterilerini azaltan ilaçların kullanımı ishal oluşumunda etkili olabilir.

Yetişkin ve bünyesi kuvvetli olan kişilerde, ishal fazla etkili olmazken, zayıf bünyeli yetişkinler ve çocuklarda ishal daha şiddetli olabilir. Özellikle bebeklerde ishal daha şiddetli olabildiğinden bebekler için tehlike arz etmektedir. Bebeklerde rotavirüs aşısı zamanı geldiğinde ihmal edilmemelidir. Bu aşı bebekler için büyük önem taşımaktadır.

 

İshal sendomunun nedenlerinden bir diğeri c vitamini ve magnezyum fazlalığı olabilir. Yediğimiz besinler ince bağırsaktan kalın bağırsağa büyük ölçüde sıvı olarak geçmektedir ve burada kalın bağırsak faydalı bakteriler tarafından suyu vücuda emer. Kalın bağırsaktaki faydalı bakterilerin azalması durumunda ishal sendromu meydana gelir.

Bazı ishal sendromlarında tıbbi gözetim olması gereklidir. Bu durumlar; bebek ishalleri, kanlı ishal, çocuklarda şiddetli ishal, uzun süren ishal, ishal sendromunda kilo kaybı ve yeşil dışkılı zehirli ishal durumlarında tıbbi gözetim önerilir.

Akut ishaller 2 haftadan kısa süren ishallerdir. Tıp dilinde enterit olarak bilinir. Enfeksiyon kaynaklıdır. Bu tür ishallerde yeterince sıvı tüketmek ve beklemek yeterlidir. Çoğu zaman içme suyu kaynaklıdır. Genellikle kanalizasyon suyunun içme suyuna karışması ile salgın şeklinde oluşur. Gıda zehirlenmesi ve sindirilemeyen besinler ishal nedenlerindendir.

Parazit ve barsak kurtları ishal yapabilir. Bununla beraber ağızdan su gelmesi, sinirlilik, anüste kaşıntı, kilo kaybı ve allerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

İnflamatuar barsak hastalıkları ishalin bir diğer nedenlerindendir. Tıp dilinden ülseratif kolit diye bilinen kalın bağırsağın rektuma yakın olan yerinin enflamasyonu ve kanlı ishal oluşumuna sebep olan hastalıktır. Crohn hastalığı, kalın bağırsağın belli bir kısmını ve ince bağırsağı etkiler ve ishale sebep olur.

Aşırı alkol tüketimi bağırsak hareketlerini etkileyebileceğinden ishale neden olabilir. Alkol bağırsakların vücuda su emme yeteneğini kaybetmesine sebep olur. Alkol vücuttan atılıncaya kadar ishal devam edebilir.

İSHAL NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İshal durumunda öncelikle vücuttaki su kaybını önlemek gerekir. Düzenli ve sık yemek yenmelidir. Şiddetli ishalde özellikle çocuklarda sıvı kaybı olmaması için damar yolundan serum ile sıvı verilmesi gerekebilir. İshalde çinko ve multivitamin desteği ishal durumunu %30 azaltabilir. Probiyotik gibi faydalı bakteriler ishal tedavisinde etkilidir. İshal tedavisi için evde uygulayabileceğiniz en iyi yöntem 1 litre ılık suya 1 yemek kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz katarak tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra 1 bardak içilir.

Posalı ve lifli yiyeceklerin tercih edilmesi tedavi sırasında daha faydalı olacaktır. Özellikle patates, leblebi, yoğurt ve pirinç gibi besinler tüketilmesi önerilir. Halk arasında bilinen yöntemlerden maden suyu, gazoz ve limon karışımı ishali büyük ölçüde azaltır.

İshal durumunda bazı yiyeceklerin tüketilmesi tedaviyi geciktirebilir. Bu yiyeceklerden bazıları; kepekli ekmek, kızartmalar, enginar, çikolata ve yağlı yiyeceklerdir.

İçme suyunda yeterli miktarda klor bulunması hem ishali önler hemde tedaviyi hızlandırır.

İshale iyi gelen bitkilerden karanfil; 1 bardak sıcak suyun içine 10 adet atılarak 5-10 dakika bekletildikten sonra içilir. Ebegümecide ishale iyi gelen bitkilerdendir. 5 adet ebegümeci yaprağı 1 bardak suda 5-10 dakika demletilerek günde 3- 4 defa içilir.

Muz ve zencefil çayı tüketimi ishali önleyen gıdalardandır. Ayrıca elma sirkesi, keçi boynuzu ve böğürtlen ishal tedavisi sırasında kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740