İshal olan kişiler nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli?

İshal (diyare)

İshal, bağırsak florasının bozulması sonucu meydana gelir. Bağırsaklarda faydalı bakterilerin azalması sonucunda su vücuda alınamaz veya az alınır. Suyun vücuda alınmaması ile dışkı daha yumuşak olur ve gün içerisinde çok fazla tuvalet ihtiyacı isteği yaratır.

İshalde dikkat edilmesi gereken tek nokta vücutta sıvı kaybı olmamasıdır. Vücuda alınan su bağırsaklardan emilmediğinde vücut susuz kalır. Vücudun çok fazla susuz kalması ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle ishalde en fazla dikkat edilmesi gereken vücudun susuz kalmamasıdır. Bunun için gün içerisinde tüketilen su miktarı 2 kat artırılmalıdır.

İshal olunduğunda nasıl beslenmeli?

İshal olanlar günde 2 öğün pirinç pilavı yemesi halinde tuvalet ihtiyacı isteği azalır. Pirinç pilavı ishali tedavi etmez ancak vücutta su tutulmasını ve vücuda su alınmasını sağlar.

ishalde ne yenir

İshal olundunda yenilmesi gereken meyvelerden biri muzdur. Muz aynı şekilde bağırsaklarda düzeni sağlayarak tuvalet ihtiyacını azaltır ve ishal tedavisine destek olur.

Leblebi yemek bağırsaklarda dolgunluk hissi yaratır. İshalden dolayı su kaybını önler. Ayrıca leblebi yemek karın ağrısını azaltır.

Yoğurt probiyotik kaynağı olarak ishalde oldukça etkilidir. İshali tedavi eden yiyecekler arasındadır. Faydalı probiyotiklerin azalması ile meydana gelen ishalde, bağırsaklarda probiyotiklerin çoğalmasını sağlar ve ishali tedavi eder.

ishal

Kefir, ishal ve kabızlık için kullanılması gereken en doğal ve en etkili  tedavi yöntemlerinden biridir. Probiyotik açısından en zengin yiyeceklerden biri kefirdir. Kefir sindirim sistemini düzenleyerek bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin artmasını sağlar. Bu sayede ishal tedavi edilir.

Patates ishalde yenmesi gerekenler arasındadır. Haşlanmış patates ishali hafifletir ve vücutta sıvı kaybını önler.

ishalde ne yenir

İshal iken yenilmemesi gerekenler!

Süt ishalde kullanılmaması gereken içeceklerden bir tanesidir. Süt, normal zamanda kabızlık yapar. Ancak ishalde süt içmek ishalin daha şiddetlenmesine ve karın ağrısının artmasına neden olabilmektedir.

Yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Yağlı yiyecekler doğal tedavi süresini etkilemektedir. Yağlı yemek bağırsakların düzenli çalışmasını engeller ve ishal tedavi sürecini arttırır.

Şeker ve şekerli besinlerden kaçınılmalıdır. Şeker bağırsaklarda bulunan ve ishale neden olan zararlı bakterilerin beslenmesine ve çoğalmasına neden olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740