Isırgan Otu’nun Faydaları

ISIRGAN OTU

Halk arasında gicirgen otu olarak bilinir. Latince adı Urtica Urens dir. Mayıs ve ekim aylarında çiçek açan, boyu 1 metreye kadar çıkabilen, sulak alanları seven bir bitkidir. Yaprakları vücuda değdiğinde yanma , kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilir.

 

Yurdumuzun genelinde yetişir. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinin çoğunda bu bitkiye rastlanır. Çoğunlukla harabelerde bulunur.

Kurutulmuş veya taze yaprakları kaynatılarak içilebilir. Isırgan otunun meyvelerinden alınan tohumlar bal ile karıştırılarak macun yapılır. Bazı ülkelerde salata ve yemeklerde kullanılır. İlkbahar aylarında toplandığında yakıcı etkisi hemen hemen yoktur.

Yaprak ve köklerinin idrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttaki zehirli maddeleri idrar yolu ile uzaklaştırır. Ayrıca iştah açıcı ve kanın pıhtılaşmasını önleyici etkileri de vardır. Kalp yetmezliği olan kişilerde ısırgan otunun çayından faydalanabilir. 50 gram ısırgan otu 1 litre suda kaynatılarak içilebilir. Oldukça güvenli ve zararsız bir bitkidir. Vücutta biriken ödemlerde etkilidir. Köklerinden elde edilen suyu bal ile karıştırarak yenildiğinde balgam sökücü ve nefes açıcı etkisine sahiptir. Yaprakları mineral bakımından zengin olup kan yapıcı ve iştah açıcı özelliğe sahiptir.

Isırgan otu romatizmal hastalıklar ve gut hastalığında faydalıdır. Böbreklerden ürik asit atımını sağlar. İshal rahatsızlığı, idrar sökücü, ateş düşürücü ve cinsel gücü arttırıcı etkileri olduğu bilinmektedir. Cinsel gücü arttırması için bal ile karıştırılarak günde 3 kez 1 tatlı kaşığı yenilebilir.

Yaprakları kaynatılarak elde edilen sıvıyı saç diplerine sürerek saçları beslediği ve saç dökülmelerini azalttığı gözlemlenmiştir. Yine bu sıvı ile derideki tahriş ve egzama gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740