Isırgan tohumu yağının faydaları

isirgan-tohumu-yaginin-faydalari

ISIRGAN TOHUMU YAĞI

Isırgan tohumu yağı cilt, saç ve vücut sağlığı açısından önemli faydaları bulunan ve zor elde edilen bir yağdır. Belirli bir miktar ısırgan tohumu yağı elde etmek için fazlasıyla ısırgan tohumuna ihtiyaç vardır.

Isırgan tohumu, ısırgan otunun çiçek açtığı zamanlarda toplanır. Toplanan tohumlardan soğuk sıkım yöntemi ile yağ elde edilir. Elde edilen yağ cilt sağlığı için cilde sürülebilir ve vücut sağlığı için bir miktar suyun içerisine damlatılarak içilebilir.

ISIRGAN TOHUMU YAĞI FAYDALARI

Isırgan tohumu yağı saçları ve saç diplerini güçlendirerek saç dökülmelerini azaltır. Saçlara haftalık olarak sürülebilir. Sürüldüğünde el ile saç diplerine friksiyon yapılarak dağıtılır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra saçlar yıkanır. Her kullanımdan sonra saçlar daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Isırgan tohumu yağının hücre yenileyici etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi için günde 1 defa bir fincan suya 5 damla katılarak tüketilir. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu durum vücutta bir çok olumlu etki yaratır.

Isırgan tohumu yağının hücre yenileyici etksinden ciltte de faydalanılır. Cilde tahrip olmuş bölgelere sürülerek kısa sürede toparlanması sağlanır. Ayrıca sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında cildin daha kısa sürede toparlanmasını ve yeniden canlılık kazanmasını sağlar.

Isırgan tohumu yağı romatizmal ağrılarda ve tutulmalarda sürülebilir. Ağrıyan bölgenin yumuşamasını sağlar ve ağrıları bu sayede hafifletir. Isırgan tohumu yağı ağrıyan bölgeye masaj şeklinde uygulanabilir.

Isırgan tohumu yağı vücuttaki bakteri ve virüsler ile savaşarak bağışıklık sistemine destek olur. Bakteri ve virüslerin neden olduğu rahatsızlık esnasında bir fincan suyun içerisine 5 damla katılarak içilebilir. Günde 2 defa içilmesi halinde  vücut bakteri ve virüslerden daha kısa sürede kurtulur.

Isırgan tohumu yağının balgam sökücü etkisi bulunmaktadır. Akciğerleri ve balgamı yumuşatarak balgamın daha rahat sökülmesini sağlar. Akciğerleri yumuşatarak öksürüğün kişiye vermiş olduğu rahatsızlığı azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740