İsoflavonlar (Bitkisel Östrojenler)

İsoflavonlar nedir?

İsoflavonlar soya ürünlerinde bulunmaktadır. Kadınların vücudundaki östrojen hormonuna benzerlik gösterir ve doğal östrojen hormonlarını vücutta tutmaya yardımcı olur.  Östrojen eksikliğine bağlı hormonel dengesizliğin ve çeşitli kadınsal problemlerin azalmasını sağlar.  Bayanlarda hormonel dengesizliğe bağlı oluşan adet düzensizliği, menopoz dönemi sıkıntıları, çeşitli kadın hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın belirtilerini azaltmak için kullanılabilir. Vücutta antioksidan etki göstererek hücrelerin bütünlüğünü sağlar.

İsoflavonların faydaları

İsoflavonlar çoğunlukla bayanlar tarafından tercih edilen bitkisel takviye edici gıdalardır. Vücuttaki östrojen hormonlarının eksikliğine bağlı kadınsal hastalıklarda kullanılır.

Adet dönemi: Bayanlarda adet dönemi esnasında yaşanan östrojen kaybını engelleyerek adet döneminin vermiş olduğu olumsuzlukları en aza indirir. Adet kanaması normalleşir ve kasılmalardan dolayı kaynaklanan ağrılar azalır.

Menopoz dönemi: Menopoz döneminde bayanların n fazla ihtiyaç duydukları takviyelerden biridir. Menopoz döneminde yaşanan sıkıntıları azaltır. Ağrı, sıcak basması ve ruhsal dengesizlikleri azaltır. Ayrıca menopoz döneminde yaşanan en büyük sorunlardan olan fazla kilo alma problemini azaltır. Vücutta yaşanan östrojen eksikliğine bağlı hormonel değişiklik menopoz dönemindeki bayanlarda kilo alma problemi oluşturabilir. İsoflavonlar sayesinde menopoz döneminde kilo alma problemi azaltılmış olur.

Rahim kanseri: Bayanlarda östrojen düzeninin sağlanması rahim kanseri riskini artırabilir. Rahim kanserinin oluşma riskini azaltmak için östrojen seviyesinin dengede tutulması gerekir. İsoflavonlar vücuttaki östrojen seviyesini dengede tutmaya yardımcı olabilir.

Yumurtlama dönemi: Kadınlarda yumurtlama dönemi, vücut tarafından en fazla östrojen hormonunun salgılandığı dönemdir. Salgılanan Östrojenler yumurtlama döneminde daha sağlıklı yumurta oluşmasını sağlayabilirler. Bu sayede gebelik olasılığı yükselir.

Ergenlik dönemi: Ergenlik dönemindeki bayanlarda yumurtalık , rahim ve tüplerin gelişimini tamamlamaya yardımcı olur. Vücut tarafından salgılanan östrojen hormonunun kayba uğramasını engelleyerek kadınsal gelişim faaliyetlerinde fayda sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740