İyot

İyot’un vücuda faydaları, İyot yetersizliği, Günlük İyot ihtiyacı, İyot hangi besinlerde bulunur?

 

İnsan vücudunda yaklaşık 20 mg iyot bulunur. Bu iyotun çoğu kısmı tiroid bezlerindedir. Troid bezinin çalışması için iyot gereklidir. İyot ilaç yapımında, antiseptiklerde, tuzlarda ve gıda katkılarında kullanılır. Vücutta iyot yetersiz kaldığında troid bezininin çalışmamasına bağlı hastalıklar ortaya çıkabilir.

 

İyotun vücuttaki görevleri nelerdir?

İyot, vücuttaki sistemlerin çalışması için gerekir. Bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Zeka gelişimi ve çocuklarda boy uzamasına katkıda bulunur.

Vücutta iyot yetersizliğinde ne olur?

İyot yetersizliğinde troid hastalığı(guatr) görülür. Bu hastalık vücudun tamamını etkiler. Troidlerin yavaş çalısması vücut sisteminin yavaşlaması demektir bu durum vücutta ağrı, halsizlik ve huzursuzluk meydana getirebilir.Ülkemizde Karadeniz, Akdeniz, Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde toprakta ve suda iyot yetersiz olduğundan bu bölgelerde yaşayan insanlarda guatr hastalığı daha yaygın görülebilir. Guatr hastalığı olan bayanlarda hamilelikte düşük yapma riski daha yüksek olur.

Sofralarımızda iyotlu tuz kullanımı sağlığımız açısından önemlidir. İyotlu tuz guatr hastalığını tedavi etmez fakat büyümesini ve oluşmasını önler.

İyotun bulunduğu besinler nelerdir?

İyot en çok deniz ürünlerinde bulunur. Özellikle balık iyot açısından zengindir. Meyve ve sebzeler iyot bakımından zengin değillerdir. Süt, yoğurt ve peynirde de iyot bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740