Jojoba Yağı Faydaları

Jojoba yağı

Jojoba yağı, jojoba ağacının meyvelerinin tohumlarından elde edilir. Jojoba ağacı çok yıllık, kuraklığa dayanıklı ve çoğunlukla çölde yetişen çalı görünümlü küçük bir ağaçtır. Genellikle Amerika kıtasında belirli bölgelerde yetişir. Ülkemizde ise bazı bölgelere ekilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır.

Jojoba yağının  cilt sağlığı açısından faydalı etkileri bulunmaktadır. Eski zamanlarda çölde yaşayan kişilerde güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan cilt hastalıklarında ve cilt kanserinde kullanılmıştır. Jojoba yağının günümüzde kullanım alanları yaygınlaşmıştır. Özellikle saç dökülmesi için kullanımı yaygındır.

Jojoba yağının faydaları

Jojoba yağı besleyici ve yumuşatıcı özelliği ile tahriş olmuş derinin kısa sürede iyileşmesini sağlar. Geçirilen bir cilt enfeksiyonunun ardından sürüldüğünde cildin daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur.

Jojoba yağı kesiklerde, açık yaralarda ve deri sıyrılmasında kullanılabilir. Eski zamanlarda Amerikalıların bu yağ ile yara iyileştirdikleri bilinmektedir. İçeriğindeki zengin E vitamini  yara olan bölgeyi daha hızlı sağlığına kavuşturur. Yara yerine sürüldüğünde mikropların enfeksiyon oluşturmasını engeller.

Jojoba yağının yumuşatıcı özelliği vardır. Deride nasırlaşan bölgelere sürüldüğünde yumuşatır. Ağır işlerden dolayı ellerinde deri kalınlaşması olan kişiler jojoba yağı sürebilir. Aynı şekilde ayak ve topuklarda oluşan kalınlaşma ve nasırlaşmalara sürülebilir. Dizlerde ve dirseklerde oluşan kalınlaşma ve renk bozukluklarında jojoba yağı masaj yaparak sürülebilir. Bir kaç kullanımdan sonra kalınlaşmış ve çatlamış deri yumuşamaya başlar.

Jojoba yağı kalori açısından düşük olduğundan yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin artmasına neden olmaz. Ayrıca jojoba yağının iştah bastırıcı özelliği bulunmakta ve jojoba yağı ile  pişirilen yemeklerin aşırı alınmasını önlemektedir.

Jojoba yağının mantara ve diğer bakterilere karşı cildi koruma özelliği vardır. Ayrıca oluşan mantar enfeksiyonlarında kullanılabilir. Kaşıntı ve yanmayı alır. Parmak aralarında oluşan mantar enfeksiyonu ayaklarda yanma yapabilir. Jojoba yağı mantar enfeksiyonunun iyileşmesini sağlar. Ayrıca ayaklarda oluşan yanmayı azaltır.

Jojoba yağı tırnak mantarında kullanılabilir. Mantar olan tırnak iyice kesilip küçültülür. Günlük olarak jojoba yağı pamuk ile sürülebilir. Tırnak mantarı kolay iyileşmeyen bir hastalıktır. Bu yüzden sabırla sürülmelidir.

Jojoba yağı zengin E vitamini ve besleyici özelliği ile dudak çatlaklarına sürülebilir. Kışın soğuktan çatlayan veya ilaç kullanımına bağlı olarak çatlayan dudakların onarılmasını sağlar. Dudakları besler ve uzun süre nemli kalmasını sağlar. Jojoba yağı direk olarak dudaklara  sürülmek istenmeyebilir. Kullandığınız dudak kremine bir miktar karıştırarak dudak kreminizin etkisini arttırabilirsiniz.

Jojoba yağı ileri yaşlarda meydana gelen kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Jojoba yağı besleyici ve yumuşatıcı özelliği ile yüzdeki kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Jojoba yağı saç köklerini besler ve saçları dökülmelere karşı dayanıklı hale getirir. Cansız saçlara canlılık kazandırır. Saçların kırılarak dökülmesini önler. Jojoba yağı saç diplerine masaj yapılarak sürüldüğünde saçlı deride kan dolaşımını rahatlatır ve saç köklerinin beslenmesini sağlar. Ayrıca saçların daha sağlıklı ve hızlı uzaması için jojoba yağı kullanılabilir.

Jojoba yağının yumuşatıcı özelliği sayesinde eklemlerde oluşan ağrılara ve romatizmal ağrılara sürülebilir. Ağrıyan bölgeye sürüldüğünde yumuşatır ve ağrıları hafifletir. Eklemlerde kireçlenme sorununa ve kireçlenmenin vermiş olduğu olumsuzluklara karşı sürülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740