Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları

Kabak çekirdeği yağı

Kabak çekirdeği yağı, kabak çekirdeklerinden soğuk pres yöntemi elde edilmektedir. Kabak çekirdeği vitamin açısından zengin bir besindir. Kabak çekirdeği yağı ise omega 3 ve omega 6 bakımından oldukça zengindir. Kabak çekirdeği yağının en yaygın kullanım alanı prostat büyümesini büyük ölçüde önlemesidir. Çoğunlukla kuruyemiş olarak tükettigimiz kabak çekirdeği yağı olarak tüketildiğinde daha etkili olmaktadır.

Kabak çekirdeği yağının faydaları

Prostat: Kabak çekirdeği yağı prostat bezinin büyümesini önleyerek idrara çıkma şıklığını azaltır. Ayrıca idrar yollarını bakterilerden temizleyerek    prostat iltihabı (prostatit) oluşmasını ve idrar yolları iltihabı oluşmasını engeller. Ayrıca mesane iltihabı önleyici olarak ta kullanılabilir.

Tenya: Bağırsak parazitlerinin en uzunu olan tenyanın düşürülmesine yardımcı olur. İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde bağırsakları daha kaygan hale getirerek tenyanın tutulmasını engeller ve kolay düşürür. Ayrıca kabak çekirdeği yağı tenya paraziti tarafından  sevilmeyen bir yağ olduğundan tenyalar bağırsaklardan kolayca çıkar. Tenya tedavisi için kabak çekirdeği ve özellikle yağını kullananlar kişilerde tenyadan kurtulmuştur. Ayrıca kıl kurdu düşürmek için kullanılabilir. Bağırsaklarda oluşan parazitlerin düşürülmesine yardımcı olur.

Kalp ve damar sağlığı: Kabak çekirdeği yağının içerisinde bulunan omega yağ asitleri kalp ve damarların sağlığı için kullanılabilir. Damar sertliğini önleyerek kılcal damar tıkanmasını önler ve kan akışını rahatlatır. Damarları yumuşatma özelliği sayesinde damarlarda şekil bozukluklarını önler. Kalp krizi riskini azaltır. Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması ve burun kanaması riskini azaltır.

Romatizma: Kabak çekirdeği yağı romatizma ağrılarına veya fıtık ağrılarına sürülebilir veya içilebilir. Sürüldüğünde deri hızlı bir şekilde emer. İçildiğinde ise kasları yumuşatarak ağrıyı hafifletir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740