Kabakulak Nedenleri ve Tedavisi

KABAKULAK

Kabakulak, paramyxovirüs ün neden olduğu enfeksiyondur. Kulak altındaki tükürük bezi iltihaplanarak şişer. Bazı durumlarda testisleri ve pankreası da etkileyerek iltihaplanarak şişmesine neden olur.

Kabakulak hastalığı ismini kulak altında bulunan tükrük bezinin şişmesinden alır. Çocuklarda meydana gelen bu hastalık, eğer çocukluk çağında geçirilmezse daha ileri yaşlarda geçirilme ihtimali vardır. Bebeklerde 1 yaş aşısı olarak bilinen kabakulak aşısı sağlık merkezlerinde yapılmaktadır. Tam olarak koruma sağlaması için 6 yaşında tekrarlanır. Aşı üçlü olarak yapılmaktadır. Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK) aşısı 1 yaşında ve 6 yaşında yapılmaktadır. 6 yaş aşısı çoğunlukla okullarda yapılmaktadır. Aşının herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece hafif ateş yapabilir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplar ile çocuğunuzun ateşini düşürebilirsiniz.

Kabakulak hastalığının en çok görülme dönemi soğuk kış aylarıdır. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan hastalıklı kişiden hapşırık ve öksürük yoluyla bulaşabilir. Hastalıklı kişi hapşırdığı zaman dışarı çıkan su damlacıkları içindeki virüsler havada kalarak solunum yolu ile başka bir kişiye bulaşabilir.

Kabakulak belirtileri:

Kulak altında şişlik

Çene oynatirken ağrı oluşması

Halsizlik ve yorgunluk

İştahsızlık

Boğazda ağrı hissi

Ateş

Virüslerin neden olduğu boyun tutulması

Kabakulak tedavisi

Kabakulak çok tehlikeli bir hastalık olmasa da yinede diğer organlara bulaşıp zarar vermemesi için önlemler alınmalıdır. Kabakulak hastalığının belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Sadece semptomları azaltmak için bazı ilaçlar kullanılabilir. Ağrı ve ateş için ateş düşürücü şurup veya tabletler   korunma için aşı ve hastalığın başkalarına bulaşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Kabakulak olan hastalar yatak istirahatine tabii tutulup bol bol dinlendirilmelidir. Virüslerle savaşan bağışıklık sisteminin güçlenmesi için dinlenmek gerekir. Kabakulak hastalığında antibiyotik tedavisi yanlış bit tercih olur. Antibiyotik kabakulak hastalığında hiçbir işe yaramadığı gibi vücuda zarar verir.

Kabakulak hastalığı ömürde sadece 1 defa geçirilir ve daha sonra tekrarlamaz. Çok tehlikeli bir hastalık olmayan kabakulak , diğer organlara zarar vermemesi için gerekli önlemler alınmalı ve aşısı yaptırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740