Kabızlık Nedenleri ve Tedavisi

KABIZLIK (KONSTİPASYON)

Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu oluşan bir problemdir. Tıp dilinde konstipasyon olarak adlandırılır.Günde 1 defadan daha az tuvalete çıkan kişilerde kabızlık problemi var demektir. Kullandığımız yeni nesil oturmalı tuvaletler kabızlık rahatsızlığının ortaya çıkmasında büyük etkendir. Oturmalı tuvaletler kalın bağırsağı tam olarak dışkının  çıkacağı şekli almaması kabızlık sorununu ortaya çıkarır.

 

 

Kabızlığa neden olan etkenleri sıralayacak olursak :

 • Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması
 • Az şu içmek
 • Sürekli kuru gıdalar tüketmek
 • Düzensiz beslenme
 • Hareketsizlik
 • Stres
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Bazı kronik hastalıklar
 • Hamilelik
 • Aşırı alkol tüketmek
 • Kalın bağırsağın daralması
 • Hemoroid
 • Sakinleştirici ilaç kullanımı
 • Fazla meyve tüketimi
 • Troid hastalığı
 • Vücutta su kaybı
 • Crohn hastalığı

Sürekli bağırsak çalıştırıcı ilaçların kullanımı alışkanlığa neden olup, bırakıldığı anda kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle bağırsak çalıştırıcı ilaçların kullanım süresine ve dozuna dikkat edilmelidir.

Kabızlık problemi yaşamamak için günlük su tüketimi yeterli olmalıdır. Hatta kabızlık problemi yaşayan kişiler fazla su tüketmelidir. Yetişkin ve sağlıklı bir insanın günlük en az 2 litre su içmesi önerilmektedir. Vücut için yetersiz su tüketiminde, dışkıda sertleşme ve bağırsak hareketlerinde bozukluk meydana gelir. Yeterince su içen kişilerde kabızlık problemine daha az rastlanır.

 

Sürekli olarak kuru gıdalar tüketmek ve düzensiz beslenmek bağırsak çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Tüketilen kuru gıdaların fazla ciğnenmeden yutulması hazımsızlık yapar ve bağırsak çalışmasını yavaşlatır.

Fazla yemek ve hareketsiz kalmak kabızlık yapar, aynı zamanda kilo aldırır. Vücut hareketsiz kaldığında bağırsaklar yavaşlar ve kabızlık meydana gelir.

Stres bütün organları etkilediği gibi bağırsak hareketlerinide etkilemektedir. Stresin neden olmayacak hastalık yoktur.

Kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinde, kabızlık etkisi olabilir. Sürekli kullanılmak zorunda kalınan ilaçlar kronik kabızlık problemi yaratabilir. Herhangi bir ilaca başlandığında kabızlık sorunu oluştuysa ilacı öneren doktora başvurup ilacın kabızlık yaptığını anlatmakta fayda vardır. Kabızlık yapan ilaç yerine aynı etkide başka bir ilaç önerilebilir.

Bazı kronik hastalıklar sindirim sistemini etkilemekte ve kabızlığa neden olmaktadır. Crohn hastalığı direk olarak bağırsakları etkilediğinden kabızlık veya ishal durumu oluşturabilir.

Hamilelik esnasında sindirim sistemi olumsuz etkilediğinden kabızlık oluşması muhtemeldir. Hamileliğin son aylarına doğru kabızlık şiddetli hale gelir. Tedavisi en kısa sürede yapılmalıdır. Hamilelikte kabızlık sorunu hemoroid problemini beraberinde getirebilir. Hamile bayanların kabızlıktan dolayı ıkınması tehlikeli olabilir.

Bazı meyveler fazla tüketildiğinde kabızlık sorunu oluşturmaktadır. Meyveler posalı ve lifli gıdalar olduğundan bağırsak hareketlerini yavaşlatır.

Troid hastalığı vücut metabolizmasını doğrudan etkilediği için bağırsakların yavaşlamasına sebep olur. Troid hastalığı kontrol altına alınmalı yükselmesini önlemek için ilaçlar düzenli olarak aksatılmadan kullanılmalıdır.

 

Kabızlık tedavisi için ne yapılmalıdır?

Kabızlık için hızlı rahatlama sağlayan ve makattan sıkılan lavmanlar etkili olabilir. Lavman kullanımı günlük tekrarlanması uygun değildir. Kabızlıktan dolayı ağrının ve şişkinliğin fazla olması halinde lavman kullanılabilir.

Dışkı yumuşatıcı ilaçlar ile kabızlık rahatlar. Dışkı gevşetici ilaçlar dışkının daha sıvı hale gelmesini ve kolay çıkmasını sağlar. Probiyotikler bağırsak dostu olduğundan ishal ve kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin azalması, kabızlık ve ishal sorunu oluşturmaktadır.Bu durum probiyotik kullanımı sayesinde çözülebilir.

Kabızlık için diyet yapılabilir. Kabızlık yapan besinlerden uzak durmalı; kabızlık giderici ve dışkı yumuşatıcı besinler tercih edilmelidir.

Günlük yeterince su içmek kabızlık önleyen faktörlerdendir. Yetişkin bir insanin günde en az 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Daha az su içen kişilerde kabızlık problemi görülebilir.

Kabızlık kronik hale gelmişse ve hiçbir ilaç yada uygulama iyileşme sağlamıyorsa kolonoskopi yaptırmakta fayda vardır. Kolonoskopi kamera yardımı ile bağırsaktaki problemi saptamaktır.

kabizlik1

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740