Kadınlar İçin Cilt Bakım Önerileri


İlk çağlarda bakım

Güzel ve bakımlı görünmek tarih boyunca kadınların çeşitli yöntemlerle elde ettiği sosyal bir davranıştır. Kadınlar her zaman süslenmeye önem vermişlerdir. İnsanlığın gelişiminde paralel olarak kozmetik ürünleri de ilkçağlardan günümüze göre gelişip değişmiştir.

Cildin temizlenmesi

Cilt bakımında en önemli etkenlerden birisi cilt temizliğidir. Temizliğe dikkat edilmesi ile beraber cilt esneklik ve parlaklık kazanır. Cildinizin daha genç gözükmesini sağlar.

Nasıl temizlenir?

            Cilt bakımı evde ve güzellik salonunda olabilir. Günlük bakım ürünleri kullanılır. Günlük ya da haftalık tonikler vardır. Bunlar cilt tipine göre uygulanmalıdır. Gece ve gündüz kremleri yüzün daha genç ve parlak görülmesini sağlar. Oldukça da etkili olduğu bilinmektedir. Cilt temizleme bakımının önemi şu şekildedir.  Cildin sıkılaşmasında ve gözeneklerin temizlenmesinde gözle görülür sonuçlar elde etmenizde  yardımcı olur. Cildi dış etkenlere karşı korunmasını sağlar. Yüzü temizleme ve onarmada buhar maskesi kullanılır. Ölü derilerden arınmada yardımcı olur. Bunun yanında cildin yenilenmesinde peelingler kullanılır ve eller birbirine sürülerek yüzle temas ettirilir. Kullanıldıktan sonra su ile iyi bir şekilde temizlendiğine dikkat etmeniz gerekir.

Bitkisel yağların faydası

Doğal yöntem olarak zeytinyağı, susam yağı kayısı yağı ve çörek otu yağıda kullanılmaktadır. Zeytinyağı sadece yemekleri tatlandırmakla kalmayıp ciltte gözle görülebilir sonuçlar elde edilmektedir. Cildin gençleştirilmesinde ve nem kaynağının sağlanmasında önemli bir etkendir. Susam yağının cildin temizlenmesi ve sıkılaşmasında kullanıldığı gibi saça da uygulanabilmektedir. Saçı besler ve beyazların oluşmasını geciktirir. Kayısı yağı genel olarak sivilce tedavisinde kullanılır ve cildin sıkılaşması sağlar. Güzellik günümüz de ve eski çağlarda da olduğu gibi uzun saç, uzun kirpik için çeşitli yöntemler denenmiştir. Bunun için besleyici serumlar ve bitkisel yağlar bulunmakta ve fayda sağlamaktadır.

Not: Bitkisel yağlar yalnızca kuru ciltlerde kullanılmalı, yağlı ciltlerde bitkisel yağ kullanımı cildin daha fazla yağlanmasına neden olabilir. Ayrıca cilt tüylenmeye müsait ise ciltte tüylenme görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kadınlar İçin Cilt Bakım Önerileri (1 Yorum)

  1. Kadınlar için cilt bakımı olmazsa olmazdır ancak piyasada satılan ucuz cilt bakım ürünlerinden kullanırsanız cildinizi mahvedersiniz bitkisel olarak kullandığımız yağlar bile hileli çıkabiliyor aman dikkat.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740