Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel istek nedir?

Cinsel istek, kişideki cinsellik hormon seviyesinin artması ile birlikte cinsel ilişkiye girme arzusudur. Cinsel ilişkiye girme arzusu erkeklerde testesteron hormonu seviyesinin artması ile, kadınlarda ise östrojen hormonunun artması ile cinsel istek artar. Erkeklerde testesteron seviyesi kadınlardaki östrojen hormonu seviyesine oranla daha yüksektir. Bu yüzden erkeklerdeki cinsel istek kadınlara göre daha fazla olur.

Kadınlar neden cinsel ilişkide bulunmak istemezler?

Kadınların cinsel ilişkide bulunmak istemesinin birden fazla sebebi olabilmektedir. Öncelikle cinsel ilişki esnasında mutlu olmak, kişinin cinsel ilişkiyi daha fazla istemesine neden olur. Ancak cinsel ilişkide monotonluk kadınları cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir. Bazı konular tamamen psikoloji ile alakalıdır. Bir kadın mutlu ise yada diğer bir deyişle ruhsal açıdan problemi yok ise cinsel isteksizlik problemi yaşamaz. Psikoloji kadınlar için çok önemlidir.

Kadınların çocukluktan beri yetiştirilme şekli ileri yaşlarında cinsel isteğini ve arzusunu etkilemektedir. Kadınlar bir çok erkeğin gözünde her zaman cinsel obje olarak görülmektedir.

Cinsellik erkeklerin kendilerine özgü olduğu bilinmekte, kadınlar ise cinselliğin bir parçası olarak görülmektedir. Erkeklerin yetiştirilmesi ile kadınların yetiştirilmesi arasında bir çok fark vardır. Erkekler daha rahat, kadınlar ise kısıtlanmış olarak yetiştirilirler. Kadınların yaşam biçimlerinin kısıtlanması ileri yaşlarda cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Cinsel uyarılma

  • Erkeklerde

Erkeklerde cinsel uyarıyı sağlamak için görsellik yeterlidir. Fiziksel olarak erkeğin kadını beğenmesi halinde erkeklik hormonu olan testesteron miktarı yükselir ve erkeklerde cinsel istek artar.

  • Kadınlarda

Kadınlarda cinsel isteğin artması için psikoloji çok önemlidir. Kadınlarda cinsel uyarılmayı sağlamak için erkeğin biraz duygusal davranması gerekecektir. Duygusal cümleler ve kadının ruh halini etkileyecek kelimeler kullanmak kadınlarda uyarılmayı sağlayacak ve cinsel ilişki isteği artacaktır.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri

Adet öncesi gerginlik

Adet dönemi kadınlar için en zorlu dönemler arasındadır. Adet dönemi başlamasına yakın kadınların hormonel dengesi değişiklik gösterebilir ve bazı olumsuzluklar yapabilir. Bu olumsuzluklar arasında cinsel isteksizlik olabilir. Ancak bu durum her kadında yaşanmayabilir. Bazı kadınlarda ise tam aksine adet dönemi öncesinde östrojen hormonunda artış görülmektedir.

Emzirme

Emzirme dönemindeki kadınlarda vücut süt yapması için prolaktin hormonu salgılar. Salgılanan prolaktin hormonu cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Kadınların bu dönemde yaşadıkları cinsel isteksizlik gün geçtikçe iyiye gidecektir. Emziren kadının eşi tarafından anlayışla karşılanması gerekir. Aksi halde isteksiz kadını cinsel ilişkiye zorlamak ileri dönemlerde cinsel ilişkinin düzene girmesini engeller.

Hamilelik

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilmesi sakıncalı olabilir. Ancak dikkatli olunduğu müddetçe doktorlar izin vermektedir. Hamilelik dönemi kadınlar için oldukça problemli geçebilen bir dönemdir. Bu dönemde kasıklarda oluşan ağrılar, mide bulantıları ve mide ağrıları cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Menopoz

Menopoz dönemi kadınların dönüm noktası sayılabilecek dönemlerindendir. Menopoz döneminde yaşanan sıcak basması, sinirlilik, karın ağrısı ve ruhsal bozukluklar cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Meme kanseri

Meme kanserine yakalanan kadınlar psikolojik olarak etkilenebilir ve cinsel ilişkiden uzak durmak isteyebilirler. Ayrıca kanser hastalığının ilerlemesini durdurmak için alınan kemoterapi tedavisi kadınlarda cinsel isteği azaltmaktadır.

Rahim hastalıkları

Rahim hastalıkları kadınlarda cinsel korku yaratabilir. Cinsel ilişki ile hastalığının ilerleyeceğini düşünüp cinsel ilişkide bulunmak istemeyebilirler.

Psikolojik hastalıklar

Depresyon, anksiyete, stres ve diğer ruhsal bozukluklar kadınlarda cinsel isteği azaltır. Ayrıca bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar da cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Depresyon ilaçları kullanırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Kullanılan ilaçlar

Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kullanılmak zorunda kalınan ilaçların yan etkileri kişide cinsel isteksizliğe neden olabilir. Kronik hastalıklar ve kronik hastalıklar için sürekli kullanılmak zorunda kalınan ilaçların yan etkileri aynı şekilde cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu durumdan şikayetçi iseniz ilacı veren doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tansiyon

Hipertansiyon hastalarında yaşanan tansiyon yüksekliği vücut dengesini bozabilir. Kadın ilişki esnasında tansiyon yüksekliği belirtisi yaşaması halinde cinsel ilişkiden uzak durmak isteyebilir.

Doğum kontrol ilaçları

Doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlar, ilacın etkisiyle cinsel ilişkiden uzak durabilir. Doğum kontrol ilaçları kadın vücudunda ki östrojen hormonunu kimyasal olarak vücuda kazandırır. Doğal olmayan östrojen hormonu cinsel isteğin artmasını sağlayamaz.

Davranışlar

Erkeğin kadın üzerindeki davranışları, kadındaki cinsel isteği etkilemektedir. Erkeğin kötü davranışı kadınlarda cinsel isteğin azalmasına neden olmaktadır. Kadınlar duygusallığa önem verdiklerinden onlara ancak duygusal yaklaşım ile yaklaşılırsa cinsel istekleri artırılabilir. Kadına kötü davranmak ve zorla cinsel ilişkiye zorlamak kadınları cinsel ilişkiden uzaklaştırır.

Cinsel travma

Çocukluk veya ergenlik dönemlerinde cinsel taciz, tecavüz ve cinsel istismara zorlanan kadınlar psikolojik bozukluk sonrası cinsel ilişkiden uzaklaşır. Onları cinsel ilişkiden uzaklaştıran unutamadıkları kötü anıları ve korkularıdır. Psikolojik destek sağlanamazsa belirli bir yaşa kadar cinsel ilişkide bulunmak istemeyebilirler.

Erken evlilik

Erken evlilikler erkekte ve kadında cinsel isteksizliğe neden olabilir. Küçük yaşta evlenilmesi erkeğin cinsel ilişki esnasında başarılı olamayacağı korkusu, kadın ise cinsel ilişkiden korktuğu için isteksiz oluşabilir.

İlişki esnasında ağrı

Vajinal hastalıklar ve vajinadan salgılanan kayganlığı sağlayan salgının yeterli miktarda salgılanmaması cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma yapabilir. Bu durum kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Yorgunluk

Yorgunluk hem erkekte hemde kadında cinsel isteksizlik sebeplerindendir. Cinsel ilişki çok fazla enerji gerektirdiğinden, kişi bunun bilincinde olup cinsel ilişkide bulunmak istemeyebilir. Kronik yorgunluğa karşı önlem alınması halinde cinsel ilişkide düzen sağlanabilir.

Fazla kilolar ve beğenilmeyen vücut

Kadının fazla kilolu olması ve kendi vücudunu beğenmemesi halinde erkeğinde beğenmediğini düşünerek cinsel açıdan isteksizliğe kapılabilirler.  Bu durumda psikolojik destek alınarak cinsel isteksizlik giderilebilir.

Gebe kalma korkusu

Korunmasız  cinsel ilişkide gebe kalma korkusu kadınları cinsel ilişkiden uzaklaştırır. Özellikle kariyer yapmak isteyen bayanlar veya kilo almaktan çekinen kadınlar cinsel ilişkiden uzak kalmak isteyebilir.

Erken boşalma

Cinsel ilişki her iki tarafında mutlu olması halinde güzeldir. Ancak erkeğin erken boşalma sorunu var ise bu durum kadını mutsuz eder ve cinsel ilişkiden uzaklaştırır.

Kronik hastalıklar

Kronik hastalıklar kişideki cinsel isteği azaltmaktadır. Özellikle şeker hastalığı ve kalp hastalıkları bulunan kadınlarda cinsel ilişki isteği azalır.

Sigara ve alkol

Sigara kalp damar sağlığının bozulmasına neden olur. Kılcal damarların tıkanması sonucunda kişide kronik yorgunluk ve bitkinlik olur. Ayrıca östrojen hormonu seviyesinde dengesizlik oluşturur. Böylece kişide cinsel istek azalır. Aşırı alkol kullanan kişilerde aynı şekilde östrojen hormonu dengesizliği görülmektedir. Östrojen hormonunda görülen düzensizlikler başta cinsel istek azalması ve diğer kadın hastalıklarını da beraberinde getirebilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740