Kakao’nun Sağlığa Faydaları

Kakao

 

Kakaonun diğer adı Hint Bademi olarak bilinir. Latince adı Theobroma Cacao dur. Kakao ağacının kavun büyüklüğünde meyveleri ve bu meyvelerin çekirdeği olan kakao tohumları tüm dünyada oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kakao ağacı yaklaşık 15 metre boya ulaşabilir. Çoğunlukla Amerika ve Afrika da yetiştirilmektedir. Olgunlaşan meyveler toplandıktan sonra içindeki tohumları alınır ve kavrularak hazır hale gelir. Tohumlardan kakao yağı elde edilebilir. Kakaonun kullanım alanları daha çok pasta , çikolata , kek , süt vb. yiyeceklerde yaygın olarak kullanılır.

 

Kakao tohumu, içerisinde kafein bulundurmaktadır. Kakao idrarı arttırır , kasları gevşetir , yorgunluğu azaltır ve ,zindelik verir. Barsak spazmlarını çözücü etkisi vardır. Kakao uyarıcı bir madde olduğundan sinir sistemini etkileyerek solunumu arttırır.

Kakao yağı cildi yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği vardır. Cilt çatlakları gibi özellikle hamile bayanların en büyük problemi olan karın bölgesi çatlakları için kullanılabilir. Kakao yağı bronzlaştırıcı etkisi sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneşe çıkmadan evvel kakao yağı cilde sürüldüğünde bronzlaşma etkisini arttırır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740