Kalsiyum

KALSİYUM

 

 

Latince ismi ‘KİREÇ’ anlamına gelmektedir. Kalsiyum yeryüzünde bolca bulunur, en çok bulunan 5 mineral arasındadır, kalsiyum vücutta görev yapabilmesi için D vitamini ve C vitaminine ihtiyaç duyar.

 

Kalsiyumun vücuda faydaları nelerdir?

Kalsiyum vücutta kemik ve dişler için çok önemlidir. Kemiklerin gelişimi ve güçlenmesinde büyük rol oynar. Kasların ve sinirlerin çalışması, kan basıncının sağlanması, kanın puhtılaşması, gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin gelişiminde, doğumdan sonra süt yapımında  gerekli bir mineraldir.

 

Kalsiyum yetersizliğinde ne olur?

Kalsiyum vücutta eksik kaldığında; yaşlılarda osteoporoz (özellikle bayanlarda) çocuklarda raşitizm, yetişkin bayanlarda osteomalasia gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıklar kemiklerde zayıflama, yumuşama ve erime gibi durumlara yol açar. Kalsiyum eksikliği dişlerde çürüme, çocuklarda dişlerin eğri çıkması veya geç çıkması gibi durumlar ortaya çıkarabilir.

 

Günlük kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Yetişkinler için günlük ihtiyaç  mg’dır. Çocuklarda 800 mg, adölasan çağında 1300 mg, gebe ve emzikli kadınlarda 1300 mg’dır

 

Kalsiyumun hangi yiyeceklerde bulunur?

Kalsiyum en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Sütten alınan kalsiyumun vücuda emilimi daha kolaydır. Yumurta sarısı, tahıllar, baklagiller diğer kalsiyum kaynaklarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740