Kan Şekerini Düşürmenin 10 Yolu

Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitüs)

Aç karna ölçülen kan şekerinin yüksek çıkması, diyabet -şeker hastalığının belirtisidir. Kan şekerinin yükselmesinin nedeni pankreas organının üretmiş olduğu insülin hormonunun, kana az miktarda karışması ya da bol karışıp etkisiz olmasıdır.

Böylece hastanın kanında glikoz molekülleri birikerek, damar içini adeta pekmez kıvamında yapışkan ağır bir sıvı haline getirir. Bu da kalbin kanı pompalamasını zorlaştırır ve kalbe yük bindirir.

İyi bir kalp sağlığı için, iyi bir damar sistemi ve kan gereklidir. Buna basit bir örnek vermek gerekirse; su pompası örnek verilebilir. Su pompası borulardan sürekli suyun hızını arttırarak akışı sağlar. Boru sisteminin çapının daralması, suyun kıvamının değişmesi pompanın işini zorlaştırır. Pompaya yük biner. Pompa kısa süre sonra bozulur. Yenisini almak gerekir. Ama kalp için yenisini almak imkanı yoktur.

Bu yüzden kanın akışkanlığını bozan şekerin, kanda artmamasını sağlamak gerekir. Doktorlar bu yüzden hastalara ilaç verirler. İleri diyabet hastalarına ise dışarıdan insülin hormonu takviye ederler.

Bu hormon kan içindeki glikozu alır ve hücrelere geçirir. Adeta bir anahtar olarak çalışır. Hormonun üretilmemesi, kanda şekeri yükseltecektir. Bazen de çok aşırı yemek yeme alışkanlığı olan insanlarda bu sorun ortaya çıkar.

Sürekli karbon hidrat tüketen insanların kanı sürekli şekerle dolup taşar. Karaciğer ve pankreas, bu şekeri dağıtmak için sürekli çalışırlar. Böylece bir kaç yıl içinde yorulurlar ve pes ederler.

Kandaki glikoz seviyesi

Kan glikoz seviyesi, kandaki şeker miktarının ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Kandaki glikoz vücudumuz için önemli bir enerji kaynağı olarak kullanılır.

Özellikle beyin ve kırmızı kan hücreleri enerjilerini ilk olarak şekerden alır. Kan şekeri seviyesi esas olarak iki hormon insülin ve glukagon tarafından düzenlenir.

Tip 1 diyabet Tip 2 diyabet

İnsülin kan şekeri seviyesini düşürürken, Glukagon şeker seviyesini yükseltir. Glukagonun yanı sıra, adrenalin  kortizon ve tiroid hormonları kan şekeri seviyelerinin artmasına katkıda bulunmaktadırlar.

İnsülin, kandaki glikozu hücrelere aktararak kan şekeri seviyesini düşürür. Glikoz daha sonra özellikle karaciğer ve kas hücrelerinde depolanır veya enerjiye dönüştürülür. Bu işlem sayesinde, kan şekeri seviyesi tekrar düşürülür.

Fakat diyabet hastalığında bu mekanizma bozulur. Tip 1 diyabetiklerde insülin eksikliği olsa da, tip 2 diyabetiklerde yeterince insülin üretilirken, insülin artık glikozu hücrelere taşıyamaz.

Her iki durumda da, kalıcı olarak yükselmiş bir kan şekeri seviyesi vardır. Bu uzun vadede gözlere ve böbreklerin yanı sıra sinirlere ve damarlara ciddi zararlar verebilir.

Genel olarak diyabet hastalarına insülin üretimini arttırmak veya insülin direncini olumlu yönde etkilemek için bazı ilaçlar verilir. Pek çok durumda, şeker hastaları ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenlemek için düzenli olarak insülin enjekte etmek zorundadır.

Bu makalede sözünü edeceğimiz kan şekerinin düşürmenin 10 yolu hem diyabet hastaları için hem de diyabet hastası olmayanlar için çok uygun yöntemlerdir.

Kan şekerini düşürmenin yolları

 Sinirlenmek kızmak ve kaygılanmak kan şekeri seviyesini yükseltir. Meditasyon yapmak yoga yapmak yer değiştirmek sosyal aktivitelere katılmak stresin volümünü azaltabilir.

1)Glisemik İndeksi Yüksek Gıdaları Terk Edin

Glisemik indeksi yüksek gıdalar, hemen kana karışırlar ve karbon hidrat grubundaki tüm yiyecekleri kapsarlar. Çikolata hazır yiyecekler, pizza kızartma sınıfına giren tüm sebzeler, ekmek ve tüm şekerler, tatlılar ve börekler terk edilmelidir.

2)Kilo Azaltacak Yöntemler Deneyin

Kilolarınızı düşürecek yöntemleri bulabilirseniz, kan şekeriniz de normale dönecektir. Bunun için sürekli yürüyüş yapabilirsiniz. Günde sabah, öğle ve akşam birer saat yürümek, akşam yemeklerini erken yiyip ekmeksiz yaşamayı öğrenmek, çaya şeker atmamak en iyi çözümdür. Unutmayın, sadece 5 kilo verirseniz şekeriniz yüzde 10 oranında düşecektir.

3)Yağlı Yemekler Yemeyin

Yağlı yemekten kasıt, trans yağları ve margarinlerdir. Bunları tüketmekten kaçınırsanız vücut dengeniz daha çabuk toparlanır. Bütün doymuş yağ asitleri, kan şekerini yükseltir.

4)İçeceklerinizi Kısıtlayın

Su yararlıdır, asitli kolalar içkiler zararlıdır. Hiçbir içecek, çay kola ayran şerbet süt gibi içecekler, asla suyun yerini tutmaz.

5)Şekerli besinleri kesin

Tüm karbonhidratlar şekere dönüşür. Ucuz yemeklerdir. Bu nedenle ekonomik durumu düşük insanların obeziteden kolay kolay kurtulamadıklarını görebilirsiniz. Onlar ucuz karbonhidratlar tükettikleri için ve protein ağırlıklı beslenemedikleri için sürekli kilo alırlar.

6)Tarçın Tüketin

Canınız şeker istediğinde, tarçınla bu isteği bastırabilirsiniz. Günde 1 mg tarçın şeker ihtiyacınızı da karşılarken, kan şekeri seviyenizi dengeler.

7)Meyve tüketin

Meyvelerde de şekerler vardır. Ancak doğal şekerlerdir ve daha az hasar bırakırlar. Çok aşırıya kaçmamak şartı ile günlük olarak meyve tüketebilirsiniz.

8)Krom ve Çinkoyu Eksik Etmeyin

Yapılan araştırmalar, çinko ve krom eksikliğinin kan şekerini arttırdığını gösteriyor. Kepekli ekmek mercimek ve tavuk tüketerek krom ve çinko eksikliğini giderebilirsiniz.

9)Stresten uzak durun

Kan şekerini düşürmek için önce, stresi hayatınızdan sonsuza kadar çıkarın. Bu kolay değildir, ama stresin hiçbir insana yararı görülmemiştir. Bu açıdan düşünüp stresi bir yük olarak görmek yararlı olabilir.

10)Kızartma tüketmeyin

ABD de yapılan bir araştırmaya göre, kızartma yağlarını lavaboya dökmek, o bölgedeki içme suyunu geri dönüşümsüz olarak kullanılmaz hale getiriyor.

1 Litre kızartma yağını çöpe ya da lavaboya dökmek, 1000 ton temiz suyu kaybetmek demektir. Bu yağların, vücuttaki tahribatını düşündüğümüzde, bu araştırma bize birçok fikir verir.

Bu yüzden zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, kanola ve fındık yağları, ayçiçek yağı hariç diğer hiçbir yağı tüketmeyin. Bu sağlıklı yağları da az miktar tüketin. Kızartmalardan uzak durun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740