Diş Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Kanal tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar

 

Kanal tedavisi, diş çürüklerinin kanala kadar inmesi sonucu yapılan bir diş tedavisidir. Diş çürükleri sinirlerin ve damarların bulunduğu kanala indiğinde sürekli iltihap ve ağrı oluşturur. Bu nedenle kanal tedavisi yapılması uygun görülür. Kanal tedavisinde dişin çürük kısımları kanala kadar temizlenir. Yapılan bu işlemden sonra kanal sinirleri ilaçla öldürülür. Bu işlem bir kaç seans sürebilir. Sinirleri öldürülen diş canlılığını yitirmiş demektir. Dış etkenlere karşı daha dayanıksız olmaktadır. Bu yüzden kanal tedavisi en son çare olarak kabul edilir.

Kanal tedavisi uygulanan dişin, doku için uygun bir maddeyle dolgusu yapılır. Kanal tedavisi yapılan dişin enfeksiyonlara ve bakterilere karşı daha dayanıksız olacağından sürekli fırçalanmalıdır. 2 yıl gibi bir zaman sonrasında dişin normal rengini kaybettiği ve zamanla morardığı görülür.

Kanal tedavisi yapılan dişin çürümemesi için bakımı düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Dişler düzenli fırçalanmalı ve ağız bakterileri için dezenfektan gargaralar kullanılmalıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin ara ara diş doktorları tarafından kontrol edilmesi ve dolgunun yenilenmesi gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740