Kanser Olmamak İçin Ne Yapılmalı?

Kanser İçin Sağlık Önlemleri

Dünyada ölümlere sebep olan en yaygın hastalıktır kanser. Başlıca sebepleri; kimyasal maddelerden yeterince korunmamaktır. Aşırı alkol tüketmek ve stres altında kalmak sayılabilir.

Kanserden Nasıl Korunmalıyız?

            Kanser hastalığından korunmak için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler uygulandığı takdirde sağlık açısından pozitif yönde önemli değişiklikler olacaktır.
Öncelikle beslenme en önemli etkenlerden birisidir. Tek yönlü olmaksızın süt, et, meyve ve sebze gibi besinlerin gün içerisinde ve tavsiye edilen miktarda tüketilmesi faydalı olacaktır.

Kilo, ayrıca bu hastalıkta önem taşımaktadır. Ayrıca gerektiğinden fazla şeker kullanılmasından kaçınılması gerekmektedir. Hatta hiç şeker tüketilmemesi daha yararlı olacaktır.
Bunun yanında yemeklerin kızartma yerine haşlama olarak tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca yenilecek olan meylerin kabuklarının soyulmadan yenilmesi daha yararlı olacağı için meyveler bol su ile yıkanması daha sağlıklı olacaktır.

Yenilen ekmeklerin kepek veya tam buğday ekmeği olduğuna dikkat edilmeli ve sosis salam gibi besinler tüketilmemelidir. Kansere karşı korunabilmek için bir diğer yöntem ise;

Özellikle yaz mevsimlerinde üzerinize doğrudan vuran güneş ışığının zararlı olacağı için gerekmediği takdirde güneş altında durmamanızdır.

Sigara ve alkol tüketmemeniz sağlığınız açınızdan daha iyi olacaktır. İçmiyorsanız bile içilen ortamda bulunmamanız tavsiye edilir. Yoksa içen kişinin yanında sizde içmiş kadar olursunuz. Bunun yanında gerektiğinden fazla çay ve kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine gün içerisinde en az iki litre olmaksızın su tüketilmesi  daha yararlı olacaktır.

Sağlıkta spor çok önemlidir. Haftada en az 2-3 gün spor yapmanız sizi kansere ve birçok hastalığa karşı koruyacağı gibi bu hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir.

İçtiğiniz meyve sularının da evde taze sıkılmasına özen gösterilmesin de  fayda olacaktır. Verilen bu öneriler yeterince ve düzenli bir şekilde uygulandığı zaman kişi kendini kansere karşı korunaklı ve dayanıklı hale getirmiş olacaktır.

Kanser’de Erken Teşhis’in Önemi Nedir?

 

Kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Bir sağlık probleminiz, şikâyetiniz olmasa bile hastaneye giderek kontrolden geçmeniz önerilir. Bunu işlem uygulandığı takdirde hastalık daha fazla ilerlemeden erken teşhis konularak önlem alınıp  müdahale edilebilir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser hastalığı genellikle kendisini önceden belirten bir hastalıktır. Fakat bu durum çocuklar için pek geçerli değil. Çünkü çocuklarda kanser bazı leke izleri gibi görünebilir. Kanserin başlıca belirtileri gelişim ve büyüme sorunu, aşırı kilo kaybı, halsizlik, baş ağrısı ve ateşlenme kanserin belirtileri olabilir. Fakat bu belirtileri gösteren herkes kanser olmayabilir. Yine de bu belirtileri alıyorsanız iyi bir hastane ve iyi bir doktora gözüküp en kısa sürede tedavi olmanız da  fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kanser Olmamak İçin Ne Yapılmalı? (1 Yorum)

  1. Bilindiği gibi kanser hastalığına yakalananların sayısı artmış durumda insan korkuyor gerçekten, en sağlıklı insan bile kanser hastalığına yakalanabiliyor, genetik faktörler önemli ama bence yediklerimiz dokunuyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740