Kanserde immunoterapik yöntem CAR T-hücresi tedavisi

KANSER TEDAVİSİ

Kanserle mücadelede yeni yöntemlerden biri olan “CAR T-hücresi tedavisi”  başta lösemi olmak üzere lenfoma ve türev birçok hastalıkla mücadele eden hastalara umut ışığı oldu.  Çok uzun yıllardan beri kanser tedavisinin temeli cerrahi, kemoterapi ve radyasyon programlarıydı.

Son yirmi yıl boyunca ise kanser hücrelerinde görülen özel moleküler değişikleri hedef alan ilaç keşifleri ve bu ilaçların kullanımı standart tedavi olarak uygulamaya girdi. Ancak son birkaç yılda bağışıklık sistemi ve kanserle ilişkisi ile ilgili elde edilen yeni ve önemli bilgiler “immunoterapi” kavramını hayatımıza sokmuştur. Şimdiye kadar klinik gelişimde en ileri seviyeye sahip olan immunoterapi çeşidi CAR T-hücresi tedavisidir.

CAR T-hücresi ne demek?

Her bireyde yaşamsal faaliyetlerimiz sonucu oluşan bir takım metabolitler ve çevresel etkenler nedeniyle kanserleşmiş hücreler meydana gelmektedir. Bağışıklık sistemimizde görevli hücreler ise kanser hücrelerinin yüzeylerinde bulunan bu hücrelere özgü belirteçleri tanıyarak yok edilmesini sağlar.

Sistemin bir parçası olan ve kanser hücrelerini tanıyan bu kan hücrelerine “T lenfosit” adını vermekteyiz. Fakat bazen T lenfositler kanser hücrelerini bu belirteçlerden tanıyamaz ve kanser hücreleri hızlıca çoğalmaya devam ederler ve bireylerin kaybına kadar giden hastalığa neden olurlar.

Genetik mühendisliğinin hızlı gelişimi CAR T-hücre tedavisine son derece büyük katkı sağladı. Hücrelerin laboratuar koşullarında modifiye edilmesi uzmanlık gerektirse de hastaya uygulama kısmı son derece basit ve zararsızdır. Bu tedavi esnasında hastanın kanından T lenfositler izole edilmekte, sonrasında araştırıcılar her bir T hücresinin yüzeyine CAR adı verilen bir belirteç eklemektedir. Değişime uğramış T lenfositler aynı hastanın vücuduna geri verildiğinde kanser hücrelerini tanır ve bu hücrelerin öldürülmesini sağlar.

CAR T-hücresi tedavisi gerçekten işe yarar mı?

2017’de, CAR T-hücresi tedavisi, akut lenfoblastik lösemili (ALL) çocukların tedavisi  ve lenfomalı yetişkinlerin tedavisi için kullanıldı. Bu tedavi Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı.

İspanyol doktor Alvaro Urbano Ispizua ise ALL tanısı konulan ve ilaca dirençli olduğu bilinen 7 hastada bu tedaviyi uyguladıklarını ve hepsinde hastalığı ortadan kaldırdıklarını bildirdi. Bu çalışmalara dayanarak, çoğu araştırmacı bu tedavi yönteminin meme kanseri ve kolorektal kanser gibi katı bütün tümörlere karşı etkili olup olmayacağına ilişkin çalışmaları hızlandırdı.

Peki ya ülkemizde?

Şu anda, CAR T-hücre tedavisi az sayıdaki kanser merkezinde ve çok özel koşullar altında ALL hastalarında ve geleneksel tedaviye cevap vermeyen, nükseden yaşları 3-25 arasında olan hastalara uygulanmaktadır.

Ülkemizde de genetik mühendisleri bu konuda birçok proje yürütmektedir. Tüm dünyada genetik mühendisleri ve klinik doktorların birlikte yürüttükleri çalışmalar ile bütün kanser çeşitlerine umut ışığı olmasını diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kanserde immunoterapik yöntem CAR T-hücresi tedavisi (5 Yorum)

  1. Kanserde kemoterapi şimdilik en etkili yöntem ama daha iyi yöntemler zamanla gelişecektir, tek temennimiz bu.

  2. Çok korkuyorum bu hastalıktan, etrafımda duyuyoruz herkes kanser olmaya başladı. Nasıl bir hastalıktır.

  3. Kanser tedavisinde tüm dünya olarak güzel işler yapıldı, yakında kemoterapiye gerek kalmadan tedavisi bulunur zannımca.

  4. Bir kaç seneye daha iyi tedavi şekilleri olacak, kemoterapi ciddi zararlar veriyor, kanser hastalarına acil şifalar dilerim.

  5. İnşallah bu illet hastalığın çaresi bulunur, yiyecekler paketlendikten sonra bu hastalık çoğaldı.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740