Kanserden korunmak için yapılması gerekenler

kanser

Kanser

Kanser tüm dünyada yengeçle simgelenen ve bize çok da uzak olmayan ölümcül bir hastalıktır. Günümüzde kanser hastalığı hızla artmaktadır. İlerleyen yıllarda insanların ölümüne neden olan hastalıkların birinci nedeninin kanser olma ihtimali yüksek. Bu durumda kanser hastalığından korunmak için yapılması gereken veya alınması gereken bazı önlemler vardır. Biliyoruz kanser önlenebilir bir hastalıktır. Yaşam tarzımızı değiştirdiğimizde kanser için bir önlem almış oluruz. Almış olduğumuz bu önlemleri sevdiklerimizle de paylaşabiliriz. Sağlıklı yiyecekler ve stressiz bir yaşam gibi daha birçok alınacak önlemler vardır. Peki kanser için alınması gereken önlemler nelerdir.

Kanser için alınması gereken önlemler listesinde ilk olarak beslenme tarzını değiştirmek gelir. Tamamen sağlıklı olan yiyeceklere yönelip sağlıksız olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.

İkinci olarak yorucu olmayan spor ve egzersizler yapmalıyız. Spor ve egzersiz yapmak vücudumuzu zinde tuttuğu gibi stresi de azaltır. Böylece stressiz sağlıklı bir yaşam kazanabiliriz.

Kimyasallardan uzak doğal bir yaşam seçmeliyiz. Sağlıksız besinler, kıyafetler, eşyalar vb işlenmiş malzemelerin birçoğu kanserojen madde içerir ve kanser riskini arttırır.

Sigara ve alkol kanseri tetikleyen etkenlerdendir. Bu nedenle kansere alınacak önlemlerden biri de sigara ve alkolden uzak durmaktır.

Kanserden korunmanın diğer bir yolu da temizlik kurallarına özen göstermektir. Ayrıca tek eşli cinsel yaşama özen gösterilmelidir.

Uyku düzenini sağlamalı, kaliteli uyku uyumalı ve uyku saatlerinde özen gösterilmelidir. Yetişkin bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerekir. Uykusuzluk bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi kanser riskini arttırır.

Stresten ve üzüntüden olabildiğince uzak kalmalıyız. Günümüz hayat şartlarında yaşanan stres, kansere yatkınlığı arttırmaktadır.

Kanserden korunmak için alınması gereken önlemlerden biri de fazla kilolarla mücadele etmektir. Günümüzde sağlıksız yiyecek ve içeceklerden dolayı birçok kişide fazla kilo problemi oluşmaktadır. Fazla kilolu insanlar da kanser riski artmaktadır. Yediğimiz gıdaların türü önemlidir. Yağlı beslenmek ve kırmızı et fazla tüketmek kanser riskini arttırmaktadır. Lif açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeler yeterli ve dengeli miktarda tüketilmelidir.

Mangalda ve ızgarada pişirilen etler sağlığımızı tehdit etmektedir. Mangaldan korundan çıkan duman yiyeceğimiz besine karışır. Yanık yiyecekler toksik maddedir ve kanser riskini arttırmaktadır.

Egzersiz yapmak kanser ve tümör oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir. Ayrıca vücutta enerji seviyesini arttırır ve yağ oranını azaltır. Ayrıca sindirim sistemini düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kimyasal maddeler yeterince kanserojendir. Bu maddeler farklı iç organ kanserlerine neden olabilmektedir. Özellikle deterjanlar kullanılırken maske takılmalı ve deterjanları koklamaktan kaçınılmalıdır.

Güneş ışığından yeterince faydalanmak ve yeterince D vitamini vücuda kazandırmak kanser riskini azaltmaktadır. Ayrıca tümör oluşumunu ve tümör büyümesini azaltır. Bu nedenle yeterince D vitamini doğal olarak güneş ışınlarından karşılanmalı veya ek olarak D vitamini vücuda alınmalıdır.

Birçok ülkede kanser hastalığına yakalanmış kişilere psikolojik destek verildiği görülmektedir. Kanser ve stres birbiriyle uyumlu olduğu için psikolojik desteğin kanseri yenme konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740