Kanserle Savaşan Besinler

Kanserin Düşmanı Olan Besinler

 

Bir organ veya dokudaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile beliren kötü urlar kanser olarak ifade edilir. Tanımlanan 200’den fazla çeşidi olan kanser tek bir nedende oluşmayıp tetikleyici faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur.

Kanseri tetikleyen unsurlar stres, üzüntü, aşırı şeker tüketimi, yanlış beslenme, genetik, bazı virüs ve mantarlar, tarımda kullanılan hormonlar ve tarım ilaçları, gıda yoluyla alınan kimyasallar, kumaş boyaları, uzun süre güneş ışığı ya da radyasyona maruz kalma ve hareketsiz yaşamdır.

Bu illet hastalık kendini beslenme ve uyku düzeninde değişiklik olmaksızın hissedilen bitkinlik, aniden oluşan ve en az 3 hafta düzelmeyen ödem veya yumrular, renk değiştiren ya da yeni ortaya çıkan cilt lekeleri ve benler, mide ekşimeleri, zayıflamak için çaba sarf etmeden ani ve sebepsiz kilo kaybı, tekrarlayan enfeksiyon ve ateş, nefes darlığı, şişkinlik ve hazımsızlık, bağırsak problemleri, yutma güçlüğü, gözlerin beyazındaki koyulaşma, cillte anormal sarılık, tırnakların solgun olması ve altlarında oluşan lekeler, karın ağrıları, uzun süren ağrılar, normalin dışında gelişen kanamalar ile gösterir.

Erken teşhis edilirse kanser ölümcül olmaktan çıkar.

Çeşitli önlemlere rağmen kanser için kesin çözüm bulunmamaktadır. Bu nedenle rutin doktor kontrollerinden geçilmeli, aşırı kilo alımının önüne geçilmeli, sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Gelir seviyesi yüksek ülkelerde daha sık görülen kanser için asıl tedavi moral ve tıbbi önlemler olsa da birçok besinin kanserle savaştığı bilinmektedir. Bu besinlerden en etkili olanları sarımsak, soğan, brokoli, havuç, yaban mersini, zencefil elma, böğürtlen ve ananastır.

 

Sarımsak

 

Alliin ve allisin (allicin) adı verilen bileşikler içeren sarımsak yeterli miktarda tüketildiğinde mide ve kolorektal kanser riskini azaltabilir.

 

Brokoli/Brüksel Lahanası

 

Brokoli filizlerindeki sulforofan ve indol-3 carbinolün tümörlerin büyümesini yavaşlatır.

 

Siyah Havuç

 

Türkiye’de yetişen ancak birçok kişinin bihaber olduğu siyah havuç birçok kanser hücresini baskılıyor, üremesini engelliyor ve bağışıklık güçlendiriyor.

 

Yaban Mersini

 

Tüm sebze meyve ve bitkilerin arasında antioksidan kapasitesi en yüksek olan besin yaban mersinidir. Yaban mersini hücre yapısını değiştiren ve kanser riskini yükselten serbest radikalleri etkisizleştiriyor.

 

Zencefil

 

Zencefildeki etken maddeler kanserli hücrelerin üreme hızını yavaşlatabilir ve durdurabilir.

 

Elma

 

Elmanın kabuğundaki posa sindirim yolunun temizlenmesini sağlar, kolon kanseri riskini azaltır.

 

Böğürtlen

 

Şurubu, marmeladı yapılabilen, dondurma, pasta, ilaç ve kozmetik sektörlerinde de kullanılan bu meyve kansere karşı en etkili meyvedir.

 

Ananas

 

Ananasın içeriğindeki “bromelain” maddesinin akciğer, bağırsak, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrenin gelişimini engelleyerek iyileşmesine katkı sağladığı bilinmektedir.

 

Soğan

 

Bol miktarda A, B ve C vitaminleri, fosfor, iyot ve kükürt içeren soğan kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740