Kapari nedir? Sağlığa faydaları nelerdir?

kapari-meyvesi

Kapari nedir?

Kapari, ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde kendiliğinden yetişebilen, küçük çalı görünümlü bir bitkidir. Gebere otu ve gebre otu olarak ta bilinir. Sağlık açısından önemli faydaları bulunur. Mineral açısından zengin olan meyveleri tüketilir. Tüketimi çok fazla yaygın değildir. Marketlerde ve aktarlarda  cam şişe içerisinde turşusu ve reçeli bulunabilir.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da Avrupa ve Amerika ülkelerinde çorbası ve salatası yapılır. Spagetti makarna içerisine ve pilav içerisine katılarak tüketimi yaygındır.

kapari-bitkisi

Kapari meyvesinin sağlığa faydaları

Kapari meyvesi kişiye enerji, güç, direnç ve sağlık verir. Protein, vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Bir çok sağlık problemine karşı fayda sağladığı bilinmektedir. Bunlar;

Kan yapıcı: Kapari meyveleri düzenli olarak tüketildiğinde kan hücrelerinin oluşumunu sağlayarak kansızlık (anemi) oluşumunu önler. Kansızlığı bulunanlar düzenli olarak yemeklerde ve salatalarda kullanabilir.

Cinsel güç arttırıcı: Cinsel ilişki esnasında cinsel organında sertleşme problemi olan kişiler düzenli olarak kapari meyvesi tüketebilir. Ayrıca kapari meyvesinin prostat bozukluklarını düzenlediği belirtilmektedir.

Kabızlık: Bağırsak bozukluklarına karşı karşı kapari turşusu önerilmektedir. Kapari turşusunun içeriğindeki probiyotikler bağırsaklardaki faydalı bakterilerin artmasını sağlayarak ishal ve kabızlık gibi bağırsak problemlerini azaltır. Ayrıca bağırsak parazitlerine (kıl kurdu, tenya…) karşı etkili olabildiği bilinmektedir.

kapari-tursusu

Karaciğer dostu: Kapari meyvesi karaciğer fonksiyonlarının düzenli çalışmasına destek olur. Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğerin kanı daha iyi temizlemesini sağlar.

Hemoroid: Kapari meyvesi düzenli kullanıldığında her türlü hemoroid problemini yavaş yavaş ortadan kaldırır. Ancak bu konuda kişinin dikkat etmesi gerekenler vardır. Örneğin hemoroidi tetikleyen yiyecekler çok fazla kullanılmamalıdır ve en önemlisi hemoroid problemi yaşayanlar kabız olmamalıdır.

Adet düzenleyici: Adet dönemi ağrılı, sancılı ve düzensiz olan bayanlar düzenli olarak kapari meyvesi tükettiklerinde bu tür problemler azalır ve adet düzene girer.

Romatizma: Özellikle ileri yaşlarda meydana gelen romatizma ağrılarını hafifletir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740