Kara Halile ile Basur Tedavisi

Kara halile nedir?

Kara halile, küçük meyveleri olan ve çoğunlukla Hindistan’da yetişen bir ağaçtır. Ağacın uzunluğu 30 metreyi bulabilir. Meyveleri bağırsakları mikroplardan temizler ve hemoroid probleminde ciddi iyileşme sağlar.

Kara halile meyveleri yara iyileştirici özelliği sayesinde hemoroid (basur) problemine karşı oldukça etkili çözüm olur. Kara halile kullanan kişiler sadece tek kullanımda hemoroid rahatsızlığının geçtiğini söylemektedirler.

Piyasada kurutulmuş halde bulunan kara halile meyveleri sert olduğundan çayı veya öğütülmüş hali ile tüketilmektedir. Kurutulmuş kara halile meyveleri çay halinde kullanıldığında etkisi azalabilir. Sıcak suda etkisini kaybedebilir.

Kara halile nasıl hazırlanır?

Aktardan aldığınız kara halile meyveleri büyük olasılıkla siyah ve kurutulmuş halde olacaktır. Kurutulmuş meyveleri öncelikle kavurmak gerekir. Boş tavanın içerisine ortalama 1 avuç kurutulmuş kara halile koyup kavurunuz. Kavurma işlemi esnasında kurutulmuş kara halile meyvelerinin yanmamasına dikkat edin. Tavada kavurma işlemi esnasında kara halile meyveleri ilk olarak şişer ve yumuşar. Bir müddet daha kavurduktan sonra hazır hale gelecektir.

Kavurulmuş kara halile meyvelerini soğuması için biraz bekletin. Soğuduktan sonra blender ile öğütün veya toz haline gelene kadar ezin. Kavurulduktan sonra kolay ezilir. Toz haline getirilen kara halile meyvelerini cam kavanozun içerisine koyun ve güneş görmeyen ve serin yerde muhafaza edin.

Kara halile nasıl kullanılır?

Toz haline getirilen kavrulmuş kara halile meyvelerini, 1 yemek kaşığı bal içerisine 1 tatlı kaşığı halile tozu ilave ederek karıştırın. Bu karışımı sabah aç karına tüketin ve arkasından bol su için. Günde 1 kez tüketmeniz yeterlidir. Tek kullanımda etkisini gösterir ve basur yok olur. Ama yinede 1 hafta boyunca her gün kullanılması önerilir. Basur tamamen biter. Bu kullanım süresince hemoroidi tetikleyen yiyeceklerden uzak durmalısınız. Acı biber, domates, aşırı baharat gibi basurun ilerlemesine neden olan yiyecekleri basur tamamen iyileşene kadar tüketmeyin.

halile

Kavrulmuş kara halile tozunun diğer faydaları

Kabızlık problemi olan kişiler kara halile meyvesinden faydalanabilir. Yumuşatıcı etkisi ile bağırsakları ve dışkıyı yumuşatarak kabızlık problemini azaltır.

Kara halile yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Yara iyileştirici özelliği ile hemoroid probleminde çözüm olduğu gibi diğer yaralanmalara da etkili olur. Mide ve bağırsaklarında yara olan kişiler toz haline getirilmiş ve kavurulmuş kara halile kullanabilir.

Kara halile tozu ağız yaralarında kullanılabilir. Toz halindeki kara halile meyvelerini akşam yatarken ağız içine 1 çay kaşığı atın ve arkasından 1 yudum su alın ağız içinde gargara yapın. Bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

Kurutulmuş kara halile meyvelerinin tozları bağırsaklarda oluşan sindirim bozuklukları, gaz, hazımsızlık ve şişkinlik problemlerine iyi gelir. Günde 1 çay kaşığı kara halile tozu sabah aç karına tüketilir.

Kara halile yatalak hastalarda oluşan yatak yaralarının iyileşmesi için kullanılabilir. Toz halindeki kara halile meyvelerini yara olan bölgenin üzerine serpilir. Antibakteriyel özelliği ile yara olan bölgede enfeksiyon oluşmasını önler ve iyileşme sağlar.

Kara halile tozu idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde idrar yolundaki bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmaları temizler.

Kara halile tozu vajinal enfeksiyonlarda kullanılabilir. Vajinal akıntılarda ve diğer vajinal enfeksiyonlarda günde 1 çay kaşığı kara halile tozu fayda sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kara Halile ile Basur Tedavisi (2 Yorum)

  1. Ben basur için çoban çantası kullanıyorum karahalileyle birlikte kullanabilirmiyim

  2. çok etkili bir yöntem kara halile basuru iyileştiremiyorsa o basur değildir


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740