Kara Merhem (İhtiyol) Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kara merhem nedir?

Kara merhem (ihtiyol), iltihaplı cilt rahatsızlıklarında kullanılan ve antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği bulunan bir merhemdir. İlacın ismi ihtiyol pomad olarak bilinse de halk arasında kara merhem olarak bilinmektedir. Merhemin renginin siyaha yakın olması ile toplumda kara merhem ismini almıştır.

Kara merhem bir kaç firma tarafından piyasaya sunulmuştur. İhtiyol pomad ismi ile piyasaya sunulan kara merhemlerin içerikleri değişkenlik göstermektedir. İçerik olarak %10 ihtamol yani merheme siyah rengi veren asıl maddedir. Yardımcı olarakta %80 vazelin ve %10 da lanolin ilave edilmiştir. Bazı firmalarda %90 vazelin %10 ihtamol olarak üretmektedir.

Çıban tedavisinde ihtiyol pomad kullanımı oldukça yaygındır. Çıban tedavisinin yanı sıra sivilce oluşumuna karşı ve egzama gibi cilt problemlerinde kullanımı mevcuttur.

İhtiyol pomad antiseptik özelliğinden faydalanılmak üzere hemoroid (basur) tedavisinde etkili olduğu söylemleri vardır. Ancak hemoroid, herhangi bir enfeksiyon ve iltihaplı bir durum olmadığından ve hemoroidin oluştuğu bölge  cilt üzeri sayılmadığından kullanılması önerilmez.

Kara merhem ne için kullanılır?

Çıban (fronkül)

Cilt altında oluşan iltihaplı ve sert oluşumlu enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar zararlı mikroorganizmaların vücuttan dışarı atılmadığı durumlarda gerçekleşir. Kara merhem bu tür enfeksiyonlarda iltihabın dışarı atılmasını sağlar. Kara merhem sürüldüğünde iltihap deri üzerine yoğunlaşır ve deriden akıntı halinde dışarı atılır.

Çıban tedavisinde kara merhem uygulamak için ilk önce battikon ile temizlenmesi uygun olur. Daha sonra kara merhemi çıbanın etrafına günde 2 defa sürmeniz yeterli olacaktır.

Sivilce

Sivilce cilt altında oluşan ve çıbanın küçüğü olarak görülen enfeksiyonlardır. Yüzde ve diğer bölgelerde çıkan sivilcelerin üzerine yine aynı şekilde uygulanır. İlk önce battikon veya alkol gibi dezenfektanlar ile üzeri silinir ve daha sonra sivilcenin etrafına kara merhem sürülür. Sivilceler zamanla iyileşir.

Kara merhem iltihaplı sivilcelerde fayda sağlamaktadır. Kızarıklık ve akne gibi durumlarda kullanılması önerilmez. Kara merhem kullandıktan sonra cilde emildiğinden yıkanmasına gerek kalmayacaktır.

Tırnak batması

Tırnak batması kolay iyileşen bir enfeksiyon değildir. Tedavisi için ilk önce batan tırnağı kesmek gerekir. Aksi halde tırnak etin içindeyken iyileşmesi zordur. Batan tırnak kesildikten sonra yara etrafını antiseptik battikon ile temizleyip üzerine kara merhem sürülebilir. Kara merhem antiseptik özelliği sayesinde yara yerinin enfeksiyon oluşmasını engeller ve daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Egzama (atopik dermatit)

Ruhsal sıkıntılar ve kimyasal maddelere temas etme sonucunda ortaya çıkar. Egzama kolay tedavi edilen bir cilt problemidir. Kortizon içerikli kremler ile tedavi edilir. Kara merhem kortizon dışındaki tedavi yöntemleri arasındadır. Egzama olan bölgeye günde 1 veya 2 kez sürülebilir.

Dolama (kandidal paronişi)

Dolama el parmak uçlarında oluşan iltihaplı enfeksiyonlardır. Bakterilerin neden olduğu bu enfeksiyon, kara merhem uygulanarak iltihap çıkarılabilir. Şeker hastalarında kullanılmamalıdır. Çoğunlukla şeker hastalarında görülen dolama, kara merhem ile patlatılması halinde iyileşme gecikebilir ve enfeksiyon artabilir.

Kara merhem kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

Şeker hastalığında kara merhem kullanımı önerilmez. Şeker hastalarında yara iyileşme süresi daha fazla olduğundan enfeksiyon artma riski vardır.

Hamilelerde ve emziren bayanlarda doktor kontrolünde dikkatli kullanılmalıdır.

Göze temas ettirilmemelidir.

Kara merhem içeriği yağlı olduğundan aşırı yağlı ciltlerde kullanılmamalıdır

Kara merhemin yan etkileri

Kara merhem deride renk değişikliği, ciltte kaşıntı ve kızarıklık ve küçük kese oluşumu yapabilir. Böyle bir durum tespit ettiğinizde ilacı kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kara Merhem (İhtiyol) Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? (6 Yorum)

  1. İhtiyol pomad 4 yaşındaki çocuğa uygun değildir ve göz çevresinde kullanılmaz.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740