Karamürver (Sambucus Nigra)

Karamürver meyvelerinin faydaları

Karamürver şurubu

Karamürver ağacı, ortalama 5-6 metre boylarında , sivri yapraklı ve siyah üzüme benzer meyveleri olan bir ağaç türüdür. Meyveleri insan sağlığı açısından önemlidir. İlaç sanayinde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle çocuklar için bitkisel tedavi kaynağı olarak karamürver içerikli şuruplar üretilmiştir. Soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi rahatsızlıklarda oldukça etki göstermektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan daha çabuk kurtulmayı sağlar.

Karamürver meyveleri tüketim şekilleri

Karamürverin kurutulmuş meyvelerinden çay yapılarak içilir. Bir avuç kadar kurutulmuş karamürver meyvesi bir demlik kaynamış suya atılarak bir kaç dakika demletildikten sonra tüketilir. Karamürver çayının soğutularak gargara yapılması, boğaz enfeksiyonu ve ağız içi yaraları iyileştirir. Ağız ve boğazdaki bakterileri temizler ve enfeksiyonu azaltır. Ağız yaralarında yine çay ile gargara yapılabilir.

Taze karamürver meyvesi ezilerek şurup elde edilir. Bu şurup yetişkin ve çocuk olmak üzere grip ve öksürükte kullanılabilir. Karamürver meyvesinin ezilmesiyle elde edilen şurubun içerisine bir miktar limon ilave edilerek etkisi artırılır.

Karamürver faydaları

  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Vücuda hastalıklara karşı direnç kazandırır
  • Kanı bakteri ve mikroplardan temizler
  • Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte oldukça faydalıdır
  • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücuttan sıvı yolu ile mikropları daha çabuk uzaklaştırır. Bu özellikten yararlanmak için bol su tüketmek önerilir.
  • Akciğerleri yumuşatarak öksürükle birlikte ağrı oluşmasını önler.
  • Balgam sökücü özelliği vardır. Akciğerlerdeki yabancı maddelerin uzaklaştırılması için vücut tarafından üretilen balgamın daha rahat sökülmesini sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740