Karayılan Otu Kökü (Black Cohosh)

Karayılan otu kökü

Karayılan otu (Cimicifuga racemosa) ilk olarak Amerika kıtasında kızılderililer tarafından keşfedilmiştir. Deoksiaktein denilen kimyasal madde içerir. İnsan sağlığı için kökleri kullanılır. Bitkinin kökleri topraktan çıkarılarak kurutulur. Çay olarak yada farklı işlemlerden geçirilip tozu kapsül içine konarak tüketime sunulur. Bitkinin kökleri kadınlarda adet dönemi ve menopoz dönemi sıkıntılarını azaltmak için kullanılabilir. Kadınlarda adet dönemindeki ağrıları azaltır ve stresi önler. Menopoz döneminde oluşan rahatsızlıkları azaltır. Karayılan köklerinin bunlar dışında faydalı etkileri de bulunmaktadır.

Karayılan otu kökü faydaları

Adet dönemi: bayanlarda adet dönemindeki ağrıları en aza indirir. Adet düzenini sağlar ve adet döneminde oluşan ruhsal sıkıntıları azaltır.

Menopoz: menopoz döneminde oluşan sıcak basmaları, psikolojik bozukluklar ve terlemeyi azaltır. Bayanlarda en sıkıntılı dönemler arasındaki menopoz döneminde bayanların kullanabileceği bitkisel takviyeler arasındadır.

Osteoporoz: bayanlarda menopoz döneminden sonra ortaya çıkan kemik erimesini önleyebilir. Menopoz döneminde karayılan kökü kullanan bayanlarda kemik erimesi riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Karayılan kökünün zararları

Karayılan kökü gebelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılması sakıncalı olduğu bilinmektedir. Karayılan kökü adet söktürücü etkiye sahiptir ve gebelik döneminde düşük riskine yol açabilir.

Bulantı, kusma, mide ağrısı, baş ağrısı ve idrar renginde değişiklik belirtileri olursa kullanımı durdurulmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740