Karaciğer Büyümesi (Hepatomegali)

Karaciğer büyümesi nedir?

Vücudumuzun en büyük organlarından biri olan karaciğer çeşitli sebeplerden dolayı büyüme yapabilir. Karaciğer bir kişinin ergenlik çağının sona ermesi ile birlikte gelişimini tamamlar ve büyümesini durdurur. Ergenlik çağından sonra karaciğer büyümesi anormal olarak karşılanır ve hastaya hepatomegali teşhisi konulur. İleri yasalarda görülen karaciğer rahatsızlıkları ve vücudun diğer organlarındaki kronik hastalıklar karaciğer büyümesinin tetikleyebilir. Karaciğer büyümesinin nedeni bilinmemekle beraber karaciğerin büyümesini tetikleyen bazı faktörler belirtilmiştir.

Karaciğer büyümesinin nedenleri

Karaciğer büyümesine neden olabilecek en önemli faktör karaciğerde biriken toksik maddelerdir. Bu toksik maddeler çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerde birikme yapabilir. Karaciğer bu maddelerin kandan temizleyerek bünyesine toplar ve daha sonra vücuttan dışarı atılır. Vücuttan dışarı atılamayan zararlı toksinler karaciğerde birikmeye neden olur ve karaciğer büyümesi gerçekleşebilir.

Kirli hava, sigara, alkol ve aşırı ilaç tüketimi karaciğer büyümesine neden olabilir. Alkol karaciğerin en büyük düşmanıdır. Karaciğer kanı alkolden temizlemek için alkolü kendi bünyesine toplar ve bu alkol karaciğere ciddi zararlar verir. Soluduğumuz kirli hava ve sigara kullanımı karaciğerde yabancı maddelerin birikmesine neden olabilir. Kullanılan ağır ilaçlar karaciğerin çalışma fonksiyonlarını etkiler ve karaciğer büyümesi gerçekleşebilir.

Siroz ve hepatit gibi karaciğer hastalıkları karaciğer büyümesine neden olabilmektedir. Ayrıca diyabet, obezite ve yüksek kolesterol değeri karaciğerin yağlanmasına ve büyümesine yol açabilir.

Karaciğer büyümesinin diğer nedeni ise düzensiz ve dengesiz beslenmedir. Sağlıksız yiyecekler ve düzensiz beslenme vücut dengesini bozduğu gibi karaciğer büyümesinin etkenlerinden biri olabilir. Ayrıca aşırı beslenmekten dolayı karaciğerde çok fazla demir ve bakır proteininin birikmesi karaciğerin büyümesine yol açabilir. Vücutta çok fazla protein ve yağ birikmesi karaciğerin büyümesinin sebeplerinden olduğu düşünülmektedir.

Karaciğer büyümesi belirtileri nelerdir?

Karaciğer büyümesinin en belirgin nedeni karın bölgesinde oluşan şişkinliktir. Bu şişkinlik yemeklerle birlikte daha da artar. Kişi açken bile karın bölgesinde şişkinlik hissi oluşur. Yemeklerden sonra bu şişkinlik hissi fazlasıyla hissedilir.

Karaciğer büyümesinin diğer belirtisi ise göğüs kafesinde oluşan ağrılardır. Kişi eğildiğinde veya herhangi bir eşyayı almak için uzandığında ağrılar artar.

Diğer belirtiler ise kişide sebepsiz mide bulantısı, hazımsızlık, yorgunluk ve güçsüzlük yapabilmektedir.

Karaciğer büyümesi tedavisi

Karaciğer büyümesi tedavisi önlem almakla başlar. Karaciğer büyümesine sebep olan etkenlerden uzak durulması kesinlikle önerilmektedir. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketimi sonlandırılmalıdır. Kişide ki kronik rahatsızlıklar kontrol altına alınmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeye gayret gösterilmelidir. Fazla kilolar var ise egzersiz ve spor yapılarak zayıflanmalıdır.

Karaciğer büyümesi için herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmamakta ve cerrahi bir operasyon yapılamamaktadır. Sadece karaciğerin büyümesine neden olan faktörlerin sonlandırılması ve kronik hastalıkların kontrol altına alınması ile karaciğer büyümesi önlenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740