Karanfil’in Faydaları

KARANFİL

Latince adı Eugenia Caryophyllata dır. 20 metre yüksekliğe ulaşabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen ağaç türüdür. Genellikle Hindistan’da yetişir. Asya ve Afrika kıtasının belli bölgelerinde de yetişir.

 

Karanfil ağacı 5 yaşından önce mahsül vermez. 10 yaşına ulaştığında tam olarak olgunlaşmış hale gelir. Meyveleri yaz mevsiminin başında toplanır ve kurutulur. Karanfil ağacının kurutulmuş tomurcuk şeklindeki meyveleri yakıcı ve keskin kokulu bir baharat olarak kullanılır.

Kurutulmuş karanfil taneleri ağız kokusunu giderici özelliği sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.  Soğan, sarımsak ve sigaradan kaynaklanan rahatsız edici kokuları giderir. Bazı ülkelerde karanfil çiğnemenin gelenek haline geldiği bilinmektedir. Eski tıpta diş hekimleri tarafından tavsiye edilmekte, diş ağrılarını yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Karanfil çiçeklerinin balgam sökücü ve öksürük giderici özelliği olduğu bilinmektedir. Karanfil tanelerinden kaynatılarak elde edilen suyun iştah açıcı, sindirim kolaylaştırıcı ve gaz giderici etkisi vardır. 50 gram karanfil tanesi 1 litre suda kaynatılıp günde 3 defa içilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740