Karbonhidratlar Nelerdir?

Karbonhidrat nedir?

 

Karbonhidratlar insanların enerji kaynağının yarısından fazlasını oluşturur. Karbonhidratlar meyveler ve insanlar tarafından kullanılan karbonhidratlar ağır besin dediğimiz şekerlemeler , tahıllar , nişasta ve baklagillerde bulunur. Çok hızlı bir biçimde vücut tarafından emilmeleri açlık hissini ortadan kaldırır.

 

Şeker kullanımı arttığından itibaren insanların vücuda hızla emilen karbonhidrat tüketimini artırdıkları gözlemlenmiştir. Enerji bakımından zengin olan karbonhidrat kullanımı özellikle sporla uğraşan kişilerde ve çalışan kişilerde daha çok tercih edilmektedir. Karbonhidrat tüketimi fazla olup hareketsiz kalan kişilerde hızla kilo alma problemi görülmüştür. Şekerden üretilen malzemeler karbonhidrat açısından zengindir. Nişasta içeren yiyecekler  fazla şekerli olmasa da karbonhidrat bakımından zengindir. Bütün ünlü mamuller karbonhidrat bakımından zengindir. Patates , bezelye , börülce ve mercimek nişasta içeren karbonhidrat zengini besinlerdir. Karbonhidrat açısından en zengin meyveler üzüm, kiraz ve muzdur. Şarap ve alkollü içecekler karbonhidrat bakımından zengindir.

1 gram karbonhidrat 4 kalori demektir. Ortalama günlük kalori yakımı alınan kaloriden az olduğu zaman kilo alımı mümkün olabilir. Yetişkin bir insanın ortalama günlük kalori ihtiyacı 2000 kaloridir. Ve bu kalori 500 gram karbonhidrattan karşılanmaktadır.

Karbonhidratların çoğu nişastalı ürünler ve unlu mamüllerde bulunur. Bunlar tatları nedeniyle , doyurucu ve enerji verici özellikleriyle oldukça tercih edilir. Şekerli gıdaların çocukluktan beri bir ödül besini olarak kullanılması ve insana şekerden dolayı bir sevinç ve mutluluk yaşatması bu ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Maliyeti düşük olması karbonhidratlı besinlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Karbonhidratlar her zaman her yerde bulabileceğimiz ana besin kaynağıdır. Vücut metabolizmasının karbonhidratları yağa çevirip depolanmasını ve insülin salgılanmasını kolaylaştırır. Bu nedenle aşırı karbonhidrat kullanımı günümüzde insanları  kilo alma problemi ile karşı karşıya getirir. Fazla kilolu insanların en büyük derdi olan karbonhidrattan vazgeçmemek günümüzde insanların kilo verme problemini aşamadıklarnı göstermektedir. Kilo vermek için karbonhidrat alımını harcanan kaloriden daha az tüketmek ve depolanan karbonhidratları eritmek için daha fazla kalori harcamak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740