Kardeş Sevgisi Nasıl Kazandırılır?

kardes-sevgisi-nasil-kazandirilir

Kardeş Sevgisi 

Evin neşe kaynağı olan çocuklar ebeveynler için çok önemli bir motivasyon kaynağıdır. Her çocuk ayrı bir heyecan, ayrı bir sevinçtir. İlk çocuktan sonra dünyaya gelmesi beklenen yeni çocuk ise ailenin hayat düzenini ister istemez biraz da olsa değiştirecektir. İlk dünyaya gelen abi ya da abla yeni doğan kardeşine gösterilen aşırı ilgi ve alakadan dolayı kendisini dışlanmış hissedebilir. Çocuk ise, anne ve babasının kendisine olan sevgi ve bağlılığının düştüğü korkusu ile hırçınlaşabilir, olumsuz davranışlar sergileyebilir. Kardeşi olduğu için sevinecek ve mutlu olacak bir çocuk anne ve babasının bu tutumundan dolayı kardeş sevgisinden belirli bir dönem mahrum ve uzak kalabilir.

Anne ve Babalara Tavsiyeler:

– Çocuklar arasında kıskançlık meydana getirecek davranışlardan uzak durulmalıdır.
– Çocuklara paylaşma duygusu aşılanmalı, aile olarak paylaşma duygusunu ön plana çıkaran küçük etkinlikler yapılmalıdır. Özellikle anne çocuk ilişkisi ve birlikte zaman geçirilmesi oldukça önemlidir.
– Anne ve babalar çocuklarıyla nitelikli ve fazlaca vakit geçirmelidir.
– Çocuklar için ” sizler çok iyi kardeşsiniz” ,”çok güzel anlaşıyorsunuz” gibi cümleler bolca söylenmelidir.
– Çocukların birbirlerine dokunmalarına ve birbirlerini sevmelerine izin verilmeli, birbirlerine dokunmanın bir tehlike gibi algılanmasının önüne geçilmelidir.
– Anne, hamilelik zamanlarında çocuğa kardeşinin olacağını bolca söylemeli ve çocuğun bundan heyecan duymasını sağlamalıdır. Çocuk için dünyaya yeni gelecek kardeş olumsuz bir haber değil, hazırlıklı ve beklenen bir olgu olmalıdır.

Sonuç:

Anne ve Babalara huzur veren ve mutluluk kaynağı olan çocuklar için sevgi bağlarını güçlendirmeli, bu sevginin onlarda kalıcı olmalarını sağlanmalıdır. Çocuklar en başta anne ve babalarının tutumlarına göre davranışlarına yön vermektedir. Anne babanın sevgi ve paylaşımı adaleti ve eşitliği yaşantısında göstermesi çocuklar arasında sevgi bağının oluşmasına, sadece kendi kardeşine değil, başka kardeşi ve yaşıtları olmak üzere herkese bu sevginin yansımasına sebep olacaktır. Oluşan bu kardeş sevgisi aynı zamanda toplumların ilerlemesinde ve güven ortamlarının oluşmasında önemli bir basamak olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740