Karpuz kilo aldırır mı?

Karpuz kilo aldırır mı?

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun kilo aldırıp aldırmayacağı konusunda ortaya farklı fikirler atılmaktadır. Bir çok diyetisyen, hastalarının diyet listesine karpuz eklenmesini isterken, bazı diyetisyenler ise karpuzun kesinlikle kilo aldırdığını ifade etmektedir.

Sıcak havalarda tercih edilen karpuzun vücudumuza ciddi faydaları bulunmaktadır. Ancak 300 gram karpuz 100 kaloriye eşdeğerdir. Bu demek oluyor ki 300 gram karpuz ortalama 3 kilometre yürüyerek yakılabilir.

Uzmanlara göre karpuz kilo aldırır. Kalori açısından zengindir. Ancak karpuzun vücudumuza olan faydalarını göz önünde bulundurursak aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerektiğini ifade edebiliriz.

Karpuzda bulunan şeker miktarı yüksektir. Ancak normal şekere göre kandaki şeker miktarını çok fazla etkilemeyecektir.

karpuz

Karpuzun sağlığa faydaları

Karpuz vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir. Yaz aylarında sıcaktan dolayı oluşan yorgunluk ve bitkinliği azaltır.

Kan sulandırıcı özelliği bulunduğundan sıcak yaz aylarında kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltır. Ayrıca kan yapıcı özelliği ile kansızlığı önler.

Antioksidan özelliği bulunan karpuzun vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böbreklerin çalışmasını düzenler ve zararlı maddelerin idrar yolu ile atılmasını sağlar.

karpuz

Karpuz, göz sağlığı için önemlidir. Gözün görme yeteneğini artırır. Göz kuruluğunu ve gözlerde ki kaşıntıyı azaltır.

Karpuz bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

Karpuzun en önemli özelliği vücudu susuzluğa karşı dayanıklı yapmasıdır. Tamamına yakını su olan karpuzun, sıcak yaz aylarında vücutta su kaybından dolayı oluşabilecek olumsuzlukları azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740